26. WTDK – Wystawy

Bookmacherzy. Odsłona II – wystawa książek i ilustracji studentów Katedry Projektowania Graficznego Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu

Wystawa prezentuje książki–marzenia. Pomysły zrodziły się w głowach młodych twórców, a powstały najczęściej w zaledwie kilku egzemplarzach. Po raz pierwszy pokazano je w 2016 roku w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu. Obecnie zestaw ilustracji uzupełniają filmy dokumentujące nowe realizacje. Na wystawie projekty bezkompromisowych komiksiarzy, grubą krechą kreślących okrutne niekiedy portrety naszej rzeczywistości, spotykają się z lirycznymi ilustracjami do literackiej klasyki i tekstów autorskich.

Kuratorzy: Joanna Skrzypiec, Karolina Wiśniewska, Magdalena Wosik, Tomasz Broda

Wernisaż: czwartek, 30 listopada, godz. 12:30 

Dialog o losie i duszy. Stanisław Vincenz (1888–1971)

Wystawa biograficzna poświęcona autorowi cyklu Na wysokiej połoninie, prozaikowi i eseiście uznawanemu za najmądrzejszego polskiego pisarza XX wieku.
Wystawę organizuję Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego.
 

Ilustracja jest dobra na wszystko. Magda Wosik rysuje do tekstów Jeremiego Przybory

Twórczość Jeremiego Przybory jest niewyczerpanym źródłem inspiracji dla grafika. W prezentowanym zestawie prac znajdują się ilustracje do konkretnych wierszy – tekstów piosenek, są tu także obrazy, w których Magda Wosik próbuje uchwycić ducha poezji Starszego Pana, a nawet nawiązać z nim artystyczny dialog. Ilustracje są pracami konkursowymi, wszystkie były pokazywane w latach 2010–2017 na wystawach towarzyszących Stacji Kutno – Ogólnopolskiemu Festiwalowi Jeremiego Przybory. 

James Joyce. Mistrz literackiej intrygi

Wystawa prac dotycząca życia i twórczości Jamesa Joyce'a – jednego z najwybitniejszych pisarzy XX wieku. Pozwala prześledzić życiorys autora Ulissesa, rodzinne dzieje, podróże, wpływy innych pisarzy na jego dorobek. Prezentuje miejsca i miasta, w których przebywał, gdzie powstawały jego kolejne dzieła. Wydarzenie organizowane przez Wrocławski Dom Literatury we współpracy z Ambasadą Irlandii w Polsce. 

Ludzie z ulicy Ptasiej

Wystawa prac Natalii Talarek-Oswald zainspirowana wizytą autorki na ulicy Ptasiej, w byłej dzielnicy żydowskiej w Częstochowie. To miejsce z historią, jaką mają wszystkie dzielnice żydowskie w Polsce, nosiło nazwę rodem z baśni, nieistniejącej republiki marzeń. Na wystawę składa się kilkanaście obrazów przedstawiających mieszkańców ptasiej republiki – wprowadzili się na chwilę do obrazów, przysiedli na gałęziach i krzesłach jako ptaki i ludzie o podwójnej tożsamości, balansujący pomiędzy prawem ciążenia a odwiecznym prawem do marzeń.

Robinson Crusoe oczami Ajubela

Ilustracje, które tworzą wystawę pochodzą z książki Ajubela Robinson Crusoe, jednej z najbardziej oryginalnych adaptacji dzieła Daniela Defoe. Dzieje rozbitka, który walczy o przetrwanie na bezludnej wyspie, zostały tu przedstawione wyłącznie obrazem. Sam autor, Ajubel, stworzył tę monumentalną historię graficzną po opuszczeniu własnej wyspy – Kuby. Na wystawę składa się 20 spośród 77 całostronicowych ilustracji z książki wydanej przez Wydawnictwo Tako.    

Wystawy można oglądać od czwartku 30 listopada do 3 grudnia 2017 w godzinach otwarcia Targów. Wstęp wolny.


Ta strona używa pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Kliknij i dowiedz się więcej.

Rozumiem