26. WTDK – Wystawy

Bookmacherzy. Odsłona II – wystawa książek i ilustracji studentów Katedry Projektowania Graficznego Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu

Wystawa prezentuje książki–marzenia. Pomysły zrodziły się w głowach młodych twórców, a powstały najczęściej w zaledwie kilku egzemplarzach. Po raz pierwszy pokazano je w 2016 roku w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu. Obecnie zestaw ilustracji uzupełniają filmy dokumentujące nowe realizacje. Na wystawie projekty bezkompromisowych komiksiarzy, grubą krechą kreślących okrutne niekiedy portrety naszej rzeczywistości, spotykają się z lirycznymi ilustracjami do literackiej klasyki i tekstów autorskich.

Kuratorzy: Joanna Skrzypiec, Karolina Wiśniewska, Magdalena Wosik, Tomasz Broda

Wernisaż: czwartek, 30 listopada, godz. 12:30 

Dialog o losie i duszy. Stanisław Vincenz (1888–1971)

Wystawa biograficzna poświęcona autorowi cyklu Na wysokiej połoninie, prozaikowi i eseiście uznawanemu za najmądrzejszego polskiego pisarza XX wieku. 

Ilustracja jest dobra na wszystko. Magda Wosik rysuje do tekstów Jeremiego Przybory

Twórczość Jeremiego Przybory jest niewyczerpanym źródłem inspiracji dla grafika. W prezentowanym zestawie prac znajdują się ilustracje do konkretnych wierszy – tekstów piosenek, są tu także obrazy, w których Magda Wosik próbuje uchwycić ducha poezji Starszego Pana, a nawet nawiązać z nim artystyczny dialog. Ilustracje są pracami konkursowymi, wszystkie były pokazywane w latach 2010–2017 na wystawach towarzyszących Stacji Kutno – Ogólnopolskiemu Festiwalowi Jeremiego Przybory. 

James Joyce. Mistrz literackiej intrygi

Wystawa prac dotycząca życia i twórczości Jamesa Joyce'a – jednego z najwybitniejszych pisarzy XX wieku. Pozwala prześledzić życiorys autora Ulissesa, rodzinne dzieje, podróże, wpływy innych pisarzy na jego dorobek. Prezentuje miejsca i miasta, w których przebywał, gdzie powstawały jego kolejne dzieła. Wydarzenie organizowane przez Wrocławski Dom Literatury we współpracy z Ambasadą Irlandii w Polsce. 

Ludzie z ulicy Ptasiej

Wystawa prac Natalii Talarek-Oswald zainspirowana wizytą autorki na ulicy Ptasiej, w byłej dzielnicy żydowskiej w Częstochowie. To miejsce z historią, jaką mają wszystkie dzielnice żydowskie w Polsce, nosiło nazwę rodem z baśni, nieistniejącej republiki marzeń. Na wystawę składa się kilkanaście obrazów przedstawiających mieszkańców ptasiej republiki – wprowadzili się na chwilę do obrazów, przysiedli na gałęziach i krzesłach jako ptaki i ludzie o podwójnej tożsamości, balansujący pomiędzy prawem ciążenia a odwiecznym prawem do marzeń.

Robinson Crusoe oczami Ajubela

Ilustracje, które tworzą wystawę pochodzą z książki Ajubela Robinson Crusoe, jednej z najbardziej oryginalnych adaptacji dzieła Daniela Defoe. Dzieje rozbitka, który walczy o przetrwanie na bezludnej wyspie, zostały tu przedstawione wyłącznie obrazem. Sam autor, Ajubel, stworzył tę monumentalną historię graficzną po opuszczeniu własnej wyspy – Kuby. Na wystawę składa się 20 spośród 77 całostronicowych ilustracji z książki wydanej przez Wydawnictwo Tako.    

Wystawy można oglądać od czwartku 30 listopada do 3 grudnia 2017 w godzinach otwarcia Targów. Wstęp wolny.

Zgubiona dusza w Cocofli – wydarzenie towarzyszące 26. WTDK

Wystawa oryginalnych ilustracji Joanny Concejo do książki Olgi Tokarczuk Zgubiona dusza. Prace będzie można oglądać od 30 listopada 2017 do 15 stycznia 2018 w Books art cafe Cocofli przy ul. Włodkowica 9.


Ta strona używa pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Kliknij i dowiedz się więcej.

Rozumiem