26.WTDK -program

events,edit,72 (Obraz GIF, 3 × 3 pikseli)
 

sobota, 2 grudnia

 

10.00-11.00 Spotkanie z Jakubem Ćwiekiem (Sala Zielona)

Autor ponad dwudziestu książek, a także licznych opowiadań, artykułów publicystycznych i scenariuszy. Miłośnik popkultury i wszystkiego, co z nią związane. Efektem tej fascynacji jest m.in. reportaż Przez stany POPświadomości oraz najnowsze opowiadania Drobinki nieśmiertelności. To sentymentalna podróż po USA – po miejscach kultowych, zwyczajnych i takich, o których zapomniał świat. A co sam autor pisze o zjawisku popkultury? Zaprasza Wydawnictwo SQN.

10.00-11.00 Łukasz Pardela i Stanisław Kolouszek prezentują swoją książkę Twierdza Wrocław 1890–1918. Monografia (Sala Czerwona)
Publikacja poświęcona jest historycznym fortyfikacjom twierdzy pierścieniowej otaczającym miasto. Zachowane obiekty budzą coraz większe zainteresowanie i zyskują coraz szersze grono miłośników. Zaprasza Wydawnictwo Via Nova.

10:00-11:00 Promocja książki Krzysztofa Łagojdy Życie w cieniu śmierci. Losy rodzin katyńskich w latach 1939 –1989 w świetle wywiadów z członkami Dolnośląskiej Rodziny Katyńskiej. Wybrane aspekty (Sala Niebieska)
Książka dotyka nie badanego wcześniej wątku wojennych i powojennych losów rodzin ofiar mordu katyńskiego dokonanego przez Sowietów w roku 1940 r. Uświadamia czytelnikowi, że zbrodnia katyńska to nie tylko akcja eksterminacyjna i drażliwy problem polityczny, ale i trwająca do dzisiaj tragedia wielu rodzin. Zaprasza Instytut Pamięci Narodowej.

11:00-12:00 Spotkanie z Jakubem Małeckim (Sala Cesarska)
Autor dziewięciu książek, m.in. bestsellerowego Dygotu, nominowanych do Nagrody Literackiej NIKE Śladów, a także najnowszej powieści Rdza. Spotkanie poprowadzi Jacek Antczak. Zaprasza Wydawnictwo SQN.

11:00-12:00 Spotkanie z Kamilem Dworaczkiem, autorem książki Niezależne Zrzeszenie Studentów 1980–1981 (Sala Niebieska)
Książka opisuje działalność Niezależnego Zrzeszenia Studentów w całej Polsce w okresie rewolucji solidarnościowej lat 1980–1981. Nie tylko odtwarza dzieje jednego z najważniejszych aktorów ruchu społecznego, jakim niewątpliwie był NZS, ale też odsłania przed czytelnikiem procesy zachodzące wówczas w środowisku akademickim. Na spotkanie, które poprowadzi Roman Kowalczyk, zaprasza Instytut Pamięci Narodowej.


12.00-13.00 Promocja najnowszej powieści Jolanty Marii Kalety Pułapka (Sala Zielona)
Znana wrocławska pisarka Jolanta Maria Kaleta, autorka powieści sensacyjno-kryminalno-przygodowych przybliżających tajemnice i zagadki Dolnego Śląska, opowie o swojej najnowszej książce Pułapka. Tym razem autorka zabiera czytelników w Góry Izerskie na poszukiwanie mitycznej „szczeliny jeleniogórskiej”, skrywającej cenne depozyty z czasów II wojny światowej. Spotkanie poprowadzi Jacek Antczak. Zaprasza Wydawnictwo Psychoskok.

 
 • „12.00-13.00 Spotkanie z Martą Miniewicz, autorką przewodnika Okolice Wrocławia (Sala Czerwona)
  Spotkanie dotyczące różnorodnych atrakcji, które można odnaleźć w odległości trzydziestu kilometrów od Wrocławia. Wśród nich są: kopia rzymskich Świętych Schodów w Sośnicy, tunel aerodynamiczny w Mirosławicach, stare stacje kolejowe, nietypowe muzea, wieże widokowe, rezerwaty przyrody, pałace, świątynie i sanktuaria. Zaprasza Wydawnictwo Via Nova.
 • „12.00-13.00 Spotkanie z Magdą i Mirkiem Osip-Pokrywkami, autorami Leksykonu zabytków architektury Kresów północno-wschodnich i Leksykonu zabytków architektury Kresów południowo-wschodnich (Sala Niebieska)
  Autorzy opowiedzą o najcenniejszych zabytkach i polskich pamiątkach pozostawionych na Wschodzie. Spotkanie poprowadzi Tadeusz Deptuła. Zaprasza Wydawnictwo Arkady.

 • „13.00-14.00 Spotkanie z Alfredem Znamierowskim oraz Januszem L. Kaczmarkiem, autorami publikacji Heraldyka i weksylologia (Sala Niebieska)
  Ta monumentalna ilustrowana publikacja poświęcona jest terminologii heraldycznej, figurom i ich symbolice, nazwom własnym herbów i flag, stowarzyszeniom i czasopismom heraldycznym. Odpowiemy m.in. na pytanie: kto, kiedy i na jakich warunkach może mieć własny herb? Spotkanie poprowadzi Tadeusz Deptuła. Zaprasza Wydawnictwo Arkady.
 • „13.00-14.00 Spotkanie z Tomaszem Duszyńskim, dziennikarzem radiowym, scenarzystą gier komputerowych i autorem powieści Impuls (Sala Czerwona)
  Tomasz Duszyński opowie o seansach spirytystycznych, wirujących stolikach, eksperymentach i magii dwudziestolecia międzywojennego. Będzie o najsłynniejszym polskim jasnowidzu – inżynierze Stefanie Ossowieckim i duchach w otoczeniu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Będzie także o niesamowitych wynalazkach polskich naukowców: rzeczywistych i fikcyjnych. Zaprasza Wydawnictwo SQN.

  „13.00-14.00 Śladami kobiet ze Lwowa. Spotkanie z Beatą Kost, autorką książki Kobiety ze Lwowa (Sala Cesarska)
  Wybitne aktorki i wielkie śpiewaczki, ideowe nauczycielki i zasobne arystokratki, dzielne feministki i uduchowione muzy. Burzliwa historia Lwowa sprawiła, że niewiele wiadomo o wspaniałych kobietach, które współtworzyły to miasto. Beata Kost opowie historię lwowianek, spróbuje odpowiedzieć na pytanie, jakie były one same i jaki był „ich Lwów”. Spotkanie poprowadzi Małgorzata Matuszewska. Zaprasza Wydawnictwo Marginesy.
 • 13.00-15.00 Blok spotkań poświęconych dawnemu prawu zwyczajowemu i wykonywaniu kar. Miniwykłady poprowadzą dr Daniel Wojtucki i Stanisław Zobniów, autorzy książki Kamienne krzyże na Śląsku, Górnych Łużycach i ziemi kłodzkiej (Sala Zielona)
  1. „Mój ci on”, „kto zabije umyślnie, wedle prawa ma być karany. Kto zabije przygodnie, że jawne to będzie, gardła tracić nie powinien, tylko zapłacić” – wykład na temat prawa zwyczajowego od średniowiecza do nowożytności.
  2. Jak dawniej karano dzieciobójczynie, psychopatycznych morderców, wstających z grobu zmarłych i innych przestępców – wykład na temat wykonywania kar w okresie XVI–XVIII wieku.
  3. Pręgierz, szubienica, miecz katowski, buda wariatów i inne narzędzia oraz urządzenia penitencjarne na Śląsku od XVI do XVIII wieku – wykład i prezentacja. Zaprasza Oficyna Wydawnicza Atut.
 • „14.00-15.00 Wrocławskie krasnale okazują się w nocy bardzo gadatliwe (Sala Czerwona)
  Spotkanie z Wojciechem Majczykiem, autorem książki Nocny wywiad z krasnalem, który spisał krasnalskie opowieści i uzupełnił je nocnymi zdjęciami niziołków. Zaprasza Oficyna Wydawnicza Atut.
 • 14.00-15.00 Życie po traumie – pamięć kobiet więzionych w czasach nazizmu i stalinizmu (Sala Niebieska)
  Spotkanie z Katarzyną Madoń-Mitzner wokół książki Przetrwałam. Doświadczenia kobiet więzionych w czasach nazizmu i stalinizmu, zawierającej piętnaście intymnych historii z Archiwum Historii Mówionej Domu Spotkań z Historią i Ośrodka KARTA – największego w Polsce zbioru biograficznych relacji świadków historii XX wieku. Spotkanie poprowadzi dr Joanna Hytrek-Hryciuk z wrocławskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Zaprasza Dom Spotkań z Historią.

 • 14.00-16.00 Spotkanie z Bronisławem Wildsteinem (Sala Cesarska)
  Z Bronisławem Wildsteinem o doświadczeniach pisarza porozmawia historyk, wydawca i redaktor Krzysztof Turkowski. Spotkanie w ramach cyklu Literatura pod napięciem, organizowanego przez Wrocławski Dom Literatury. Partnerem cyklu jest TAURON Polska Energia SA.

 • „15.00-16.00 Wrocław | Lwów – premiera serii wydawniczej Wrocławskiego Wydawnictwa Warstwy (Sala Zielona)
  O Moim Lwowie Józefa Wittlina, założeniach serii i zaplanowanych tytułach, o bliskości obu miast oraz dialogu toczonym za plecami polityków rozmawiać będą redaktorzy serii: Katarzyna Kotyńska, Andrij Pawłyszyn i Jan A. Choroszy.
 • „15.00-16.00 Spotkanie z Beatą Maciejewską, autorką Spacerownika dolnośląskiego (Sala Czerwona)
  Dolny Śląsk to kraina tajemnic: klasztory, zamki, podziemia pełne skarbów, białe damy, „złoty pociąg”, Czerwony Baron. Spacery po ośmiu dolnośląskich miastach – Bolesławcu, Jeleniej Górze, Legnicy, Oleśnicy, Świdnicy, Trzebnicy, Wałbrzychu, Zgorzelcu – przekonują, że nie trzeba ruszać w daleki świat, żeby zobaczyć cuda, bo leżą one tuż za miedzą. Spotkanie z autorką i twórcą fotografii zawartych w książce, Mieczysławem Michalakiem, poprowadzi Leszek Frelich. Zaprasza Wydawnictwo Agora.
 • „15.00-16.30 Spotkanie z rumuńskim pisarzem Danem Lungu i tłumaczką Radosławą Janowską-Lascar wokół książki O dziewczynce, która bawiła się w Boga (Sala Niebieska)
  Dan Lungu w swojej książce opowiada o dziewczynce, której losy ilustrują zjawisko tzw. eurosieroctwa i emigracji zarobkowej – sytuacji, gdy rodzinie nie starcza pieniędzy na życie, a matka decyduje się na wyjazd do pracy za granicę. Wiąże się to z rozłąką i trudnymi życiowymi doświadczeniami, które wielu Rumunów, ale i Polaków, poznało na własnej skórze. Spotkanie z autorem poprowadzi Łukasz Wojtusik, tłumaczyć będzie Radosława Janowska-Lascar. Zaprasza Wydawnictwo Amaltea.
 • „16.00-17.00 Audiobook na żywo – publiczne czytanie opowiadań Philipa K. Dicka
  Wrocławscy aktorzy przeniosą nas w świat fantastyki. Usłyszymy następujące teksty: Kolonia, Człowiekiem jest, Wiara naszych ojców i Elektryczna mrówka. Czytają: Agata Skowrońska i Dariusz Bereski. Zbiór Opowiadania najlepsze wydał Dom Wydawniczy Rebis.
 • „16.00-17.00 Spotkanie z Anną Kamińską wokół książki Białowieża szeptem. Historie z Puszczy Białowieskiej (Sala Cesarska)
  Nowa książka autorki bestsellerowych wspomnień o Simonie Kossak oraz Wandzie Rutkiewicz to biografia jedynego takiego miejsca na ziemi, Puszczy Białowieskiej. Opowieść szeptem o najgłośniejszym lesie w Europie. Spotkanie poprowadzi Michał Nogaś. Zaprasza Wydawnictwo Literackie.
 • „16.00-17.00 Zakonnice odchodzą po cichu. Czy po reportażu Marty Abramowicz życie zakonnic przestało być tabu? (Sala Zielona)
  Wydanie specjalne bestsellera Abramowicz przynosi wieści o tym, co wydarzyło się po premierze książki: dlaczego została potępiona? Kto zakazał jej czytania? Czy zmieniła coś w życiu zakonnic? Tego wszystkiego dowiecie się od autorki podczas spotkania, które poprowadzi Jaś Kapela. Zaprasza Wydawnictwo Krytyki Politycznej.
 • „16.00-17.00 Spotkanie z Maciejem Łagiewskim, dyrektorem Muzeum Miejskiego we Wrocławiu, wokół jego najnowszej książki WROCŁAW. Wędrówka przez wieki (Sala Czerwona)
  Książka jest zbiorem wybranych artykułów o tematyce historycznej traktujących o różnych aspektach wrocławskich dziejów. Artykuły zgrupowano w trzech działach: ludzie, miejsca, wydarzenia. W miarę możliwości ułożone zostały chronologicznie. Spotkanie poprowadzi redaktorka „Gazety Wrocławskiej” Hanna Wieczorek. Zaprasza Wydawnictwo EMKA.
 • „16.30-18.00 Spotkanie z czeskim pisarzem Ivanem Binarem, autorem powieści Siedem rozdziałów z życia Václava Netušila albo rowerem dookoła świata (Sala Niebieska)
  Ivan Binar to pisarz, po którego prozę powinni sięgnąć miłośnicy twórczości Haška, Čapka czy Hrabala. Tytułowy bohater błądzi po labiryncie ponurego totalitarnego świata (Czechosłowacji pod sowieckim nadzorem), jego alter ego zaś – Wieńczysław Paw – podróżuje na rowerze bez łańcucha po wyimaginowanej krainie, istniejącej równolegle do świata rzeczywistego. Spotkanie poprowadzi Jacek Antczak, a tłumaczyć będzie Olga Czernikow. Zaprasza Wydawnictwo Amaltea.

 • „17.00-18.00 Kobiety wiedzą więcej – o kreowanej przez mężczyzn historii, w której ważną rolę odgrywały kobiety. Spotkanie z Anną Brzezińską (Sala Zielona)
  Takiej książki jeszcze nie było i nie było takiego spojrzenia na historię Polski. Anna Brzezińska w Córkach Wawelu pokazuje schyłek epoki Jagiellonów z kobiecego punktu widzenia, opisuje wielką historię nie przez pryzmat układów, dekretów i bitew, ale z perspektywy sali balowej, ślubnej kaplicy i alkowy. O książce, jej niezwykłej konstrukcji i długu, który spłaciła, pisząc ten liczący przeszło osiemset stron bestseller, autorka opowie Michałowi Nogasiowi. Zaprasza Wydawnictwo Literackie.
 • „17.00-18.00 Spotkanie z Olgą Tokarczuk wokół książki Zgubiona dusza (Sala Cesarska)
  Głęboko poruszająca opowieść o czekaniu, cierpliwości i uważności. Pierwsza u Olgi Tokarczuk książka, która mówi nie tylko słowami, ale i obrazami. To dwugłos – idąc za słowami Tokarczuk, Joanna Concejo stworzyła równoległą opowieść, ukrytą w obrazach. Spotkanie poprowadzi Dorota Wodecka. Zaprasza Wydawnictwo Format.
  • „18.00-19.00 Jak zmienia się literatura czeska? Spotkanie z Markiem Šindelką (Sala Czerwona)
   Marek Šindelka to jeden z najciekawszych autorów czeskich młodego pokolenia, dwukrotny laureat prestiżowej nagrody Magnesia Litera. Opowie o tym, jak ewoluuje literatura naszych południowych sąsiadów i co według niego najbardziej odróżnia pisarzy najmłodszych od „klasyków”. Z autorem porozmawiają Julia Różewicz i Anna Wanik. Zaprasza Wydawnictwo Afera.
  • „18.00-19.00 Spotkanie z profesorem Jerzym Bralczykiem wokół książki 1000 słów (Sala Zielona)
   1000 słów to wyjątkowy słownik do czytania. W błyskotliwych felietonach Jerzy Bralczyk przedstawia niezwykłe, znaczące i najważniejsze słowa, których używamy na co dzień i od święta. Spotkanie poprowadzi Michał Nogaś. Zaprasza Wydawnictwo Agora.

  Ta strona używa pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Kliknij i dowiedz się więcej.

  Rozumiem