26.WTDK - program (piątek)

events,edit,71 (Obraz GIF, 3 × 3 pikseli)
 

piątek, 1 grudnia

 
 • „10.00-11.00 Warsztaty nauki czytania metodą sylabową – Gabinet Logopedyczny Słówka (Sala Czerwona)
  Część Akademii ze Słówkami – nowego cyklu zajęć, który obejmuje kreatywne zabawy wprowadzające dzieci w świat samogłosek i pierwszych sylab. Wczesną naukę czytania uzupełnią ćwiczenia ogólnorozwojowe. Każde dziecko otrzyma autorskie pomoce – karty edukacyjne. Zajęcia skierowane są do dzieci w wieku 4,5-6 lat. Zgłoszenia: gabinet.slowka@gmail.com. Udział w warsztatach jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona.

  10.00-11.00 Psie historie. Przygody Felicjana – spotkanie z Marcinem Pałaszem (Sala Zielona)
  Godzina wypełniona rozmowami o książkach oraz rozstrzygnięcie konkursu na opowiadanie o sznaucerze Felicjanie. Skąd biorą się pomysły? Kiedy i gdzie najlepiej się pisze? Jak rozwijać wyobraźnię?
  Spotkanie dla uczniów klas trzecich szkoły podstawowej. Zgłoszenia: a.rozanek@wyd-literatura.com.pl. Udział w warsztatach jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona. Zaprasza Wydawnictwo Literatura.

  10.00-11.00 Spotkanie i warsztat z Joe Windym (Olafem Jarzemskim – podróżnikiem i alpinistą), autorem powieści fantasy Central Park. Kraina Koe (Sala Niebieska)
  Okazja do zapoznania się z najbardziej multimedialną powieścią na polskim rynku wydawniczym. Książka i aplikacja mobilna przenoszą czytelników do Nowego Jorku, gdzie odkryją najsłynniejszy park i magiczny świat Koe. Spotkanie jest otwarte i skierowane do dzieci w wieku 6-12 lat. Zaprasza Wydawnictwo REBIS.

  11.00-12.00 Zostań Pablem Picassem! Spotkanie i warsztaty z Moniką Bień-Königsman, autorką książki ¡Olé! Hiszpania dla dociekliwych (Sala Czerwona)
  Hiszpania to piękny kraj, ojczyzna wielu światowej sławy artystów. Razem z autorką książki ¡Olé! Hiszpania dla dociekliwych poznaj ten kraj bliżej i spróbuj swoich sił w kubistycznej szkole malarstwa Pabla Picassa!
  Spotkanie dla dzieci w wieku 6-9 lat. Zgłoszenia: promocja@wydawnictwodwiesiostry.pl. Udział w spotkaniu jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona. Zaprasza Wydawnictwo Dwie Siostry. Brak wolnych miejsc.

 • 11.00-13.00 Chcę być kimś! – czyli jak osiągać cele w czasach, gdy wszyscy dookoła mają wywalone. Warsztaty z Michałem Zawadką (Audytorium)
  Jak wyznaczać i osiągać cele w życiu? Jak zyskać minimum 50 godzin miesięcznie na realizację swoich marzeń? Jak dostrzec w sobie siłę i piękno i nie obawiać się hejterów? Na te i inne pytania odpowie trener wystąpień publicznych, twórca rozwojowych programów warsztatowych i autor książek motywacyjnych.
  Warsztaty przeznaczone są dla uczestników w wieku 12-19 lat. Zgłoszenia: biuro@mindanddream.pl. Udział w spotkaniu jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona. Zaprasza Wydawnictwo Mind&Dream.

 • 12.00-13.00 Spotkanie autorskie z finalistką programu MasterChef Junior – Julką Cymbaluk (Sala Niebieska)
  Wrodzony talent... Tylko w ten sposób można wytłumaczyć fenomenalne kulinarne umiejętności młodych uczestników programu MasterChef Junior. Przygotowane przez te niezwykłe dzieci potrawy wprawiają w podziw nie tylko zachwyconą rodzinę, ale też profesjonalistów i setki tysięcy widzów. Spotkanie poprowadzi Paweł Sochacki. Zaprasza Wydawnictwo Burda Książki / National Geographic.

  13.00-14.00 Książka idealna, czyli jak pisać o trudnych rzeczach w przystępny sposób (Sala Czerwona)
  Andrzej Wiszniewski – profesor elektryki, autor książek o sztuce przemawiania, były rektor Politechniki Wrocławskiej – opowie Katarzynie Górowicz-Maćkiewicz o matematycznym wzorze na dobrze napisaną i zrozumiałą dla większości czytelników książkę. Zaprasza Politechnika Wrocławska.

  13.00-15.00 Wielkie troski małych ludzi – warsztaty dla nauczycieli (Sala Zielona)
  Spotkanie z bohaterami dwóch serii książek Moni Nilsson: Przygody w Raju oraz Tsatsiki. Nauczycieli klas 1-6 szkół podstawowych oraz bibliotekarzy zapraszamy na warsztaty, w czasie których animatorki, Alina Płaziak-Janiszewska i Karolina Gruchalska-Matuszak, wykorzystując techniki dramowe, wprowadzą uczestników w świat bohaterów książek szwedzkiej autorki. Zaprasza Wydawnictwo Zakamarki.

  14.00-15.00 Rowerem z Lublina do Połowinki na Uralu – spotkanie z Agnieszką Martinką (Sala Czerwona)
  Spotkanie z autorką i wydawcą książki Połowinka. Rowerem na Ural, do miejsca zesłania Ojca. Wspomnienia Ojca, wspomnienia córki. Spotkaniu towarzyszy projekcja multimedialna z niecodziennej pielgrzymki na granicę Europy i Azji, poprowadzonej śladami powojennej zsyłki ojca. Zaprasza Martinka Księgarnia Autorska Bis.

 • 15:00-16:00 Spotkanie z węgierską pisarką Tibor Noé Kiss wokół jej debiutanckiej powieści Incognito (Sala Zielona)
 • Co się dzieje, kiedy człowiek chciałby uciec od własnej płci? Jakie uczucia mogą towarzyszyć nastoletniemu piłkarzowi, gdy dociera do niego, że czuje się dobrze w damskim ubraniu i makijażu? Powieść Incognito została nominowana do Nagrody Sándora Bródyego, przyznawanej za najlepszy debiut prozatorski roku na Węgrzech. Spotkanie z autorką poprowadzi Agnieszka Kołodyńska, a tłumaczyć będzie Noemi Petneki. Zaprasza Wydawnictwo Książkowe Klimaty.

  15:00-16:00 Budynki i wnętrza teatrów w Europie na dawnej pocztówce z kolekcji Janusza Deglera. Wykład prof. Janusza Deglera (Sala Czerwona)
  Prof. Janusz Degler wraz z Małgorzatą Bruder opracowali pierwszy na świecie dwujęzyczny (polsko-angielski) katalog zawierający 599 pocztówek z lat 1895–1950 wraz z opisami, przedstawiających 543 budynki i wnętrza z niemal 40 krajów współczesnej Europy. Dzięki temu katalog jest ilustrowaną historią architektury teatralnej od renesansu do modernizmu, z jej przemianami i tendencjami estetycznymi. Zaprasza Muzeum Miejskie Wrocławia.

  15:00-16:00 Szlacheckie i arystokratyczne rezydencje na Ziemi Kłodzkiej. Wykład prof. dr hab. Romualda M. Łuczyńskiego (Sala Niebieska)
  Od kilku lat Wydawnictwo Kartograficzne Eko-Graf wydaje kolejne tomy poświęcone szlacheckim i arystokratycznym rezydencjom w Sudetach. Dwie pierwsze książki dotyczyły Sudetów czeskich, kolejne prezentowały Sudety Zachodnie, a obecna – Środkowe. Autor w sposób barwny, wykorzystując liczne unikatowe archiwalne zdjęcia, dokumentuje trudne losy tych niezwykłych obiektów, z których wiele po latach rozkwitła dawnym blaskiem, a inne czekają na lepsze czasy.

  16:00-17:00 Audiobook na żywo – publiczne czytanie opowiadań Philipa K. Dicka
  Wrocławscy aktorzy przeniosą nas w świat fantastyki. Usłyszymy następujące teksty: Kolonia, Człowiekiem jest, Wiara naszych ojców i Elektryczna mrówka. Czytają: Agata Skowrońska i Dariusz Bereski. Zbiór Opowiadania najlepsze wydał Dom Wydawniczy Rebis.

  16:00-17:00 Spotkanie z Ryszardem Filipowiczem wokół książki Z rozstrzelanego miasta (Sala Niebieska)
  Autor, z urodzenia wilnianin, od listopada 1945 roku mieszkaniec Wrocławia, obecnie prezes Zarządu Okręgu Dolnośląskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, spisał swe powojenne wrocławskie wspomnienia, nadając im tytuł Z rozstrzelanego miasta. Rozmowę z autorem poprowadzi Katarzyna Kaczorowska. Zaprasza Wydawnictwo Via Nova.

  16:00-17:00 Wielmożni panowie i czcigodne panie. Renesansowe nagrobki figuralne na Górnym Śląsku (Sala Czerwona)
  O prekursorskich badaniach nad zespołem renesansowych płyt nagrobnych z obszaru Górnego Śląska opowie autorka książki, Sylwia Krzemińska-Szołtysek. Zaprasza Oficyna Wydawnicza Atut.

  16:00-17:00 Spotkanie z Rogerem Piaskowskim i Wojciechem Morawcem wokół ich książki Druga twarz Liegnitz (Sala Zielona)
  Rozmowa o legnickim historyzmie, który jest prawdziwym zagłębiem idei architektonicznych i dekoracyjnych ze względu na posługiwanie się „cytatami” z dziejów architektury. W drugiej połowie XIX wieku Legnica przeżywała złoty okres, były to czasy jej wszechstronnego rozwoju. Spotkanie poprowadzi dr Wojciech Kondusza. Zaprasza Wydawnictwo Edytor.

  17:00-18:00 Spotkanie z profesorem Janem Hartmanem wokół książki Polityka. Władza i nadzieja (Sala Niebieska)
  Profesor Jan Hartman w swej książce prowadzi czytelników przez idee, filozofię i teorię polityki. Stawiając w centrum uwagi kwestię władzy oraz ideę demokratyczną, uświadamia, że nasze codzienne życie związane jest z polityką, czy tego chcemy, czy nie. Autor pokazuje ciemne strony filozofii politycznej. A jak ma się do tego prawdziwa polityka? Spotkanie poprowadzi Magda Piekarska. Zaprasza Wydawnictwo Agora.

  17:00-19:00 Czy reportaż mówi prawdę? (Sala Zielona)
  O prawdzie w reportażu porozmawiają Mariusz Szczygieł, Olga Gitkiewicz i Kamil Bałuk, autorzy wydawnictwa Dowody na Istnienie. Rozmowę poprowadzi Jacek Antczak. Zaprasza Wydawnictwo Dowody na Istnienie.

  17:00-18:00 Spotkanie z Piotrem Załuskim, autorem powieści Natchnieni albo kroniki czasów romantycznych (Sala Czerwona)
  Książka jest opowieścią o losach rodziny Wieniawskich – muzyków Henryka i Józefa oraz pisarza i publicysty Jordana. Spotkanie poprowadzi Marcin Bradke. Fragmenty powieści przeczyta Tomasz Orlicz. Zaprasza Oficyna Wydawnicza Atut.

  18:00-19:00 Stary poeta wysiaduje (Sala Czerwona)
  Krytyk literacki Janusz Drzewucki spiera się z młodymi poetami (Justyną Nawrocką, Radosławem Jurczakiem i Kamilem Zającem) o Tadeusza Różewicza, a pretekstem do sporu są książki Śmietnik oraz Wiersze i poematy z „Twórczości” wydane przez Wrocławskie Wydawnictwo Warstwy.

 • 18:00-19:00 Betrojerinki. Czy praca opiekuńcza w Niemczech to szansa na lepsze życie, czy też niewolnictwo z przymusu? (Sala Niebieska)
  Anna Wiatr opisała w Betrojerinkach życie będące już udziałem około pięciuset tysięcy Polek, które opuszczają swoje domy i rodziny na całe miesiące, żeby całodobowo zajmować się niemieckimi staruszkami. Czy nie mają innego wyjścia? Co ma im do zaoferowania w zamian Polska? Spotkanie z Anną Wiatr poprowadzi Patryk Walaszkowski. Zaprasza Wydawnictwo Krytyki Politycznej.

 

Ta strona używa pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Kliknij i dowiedz się więcej.

Rozumiem