Konkurs PIÓRO FREDRY

    

Jedyny w kraju ogólnopolski konkurs edytorski dla Wydawców na Najlepszą Książkę Roku „Pióro Fredry” towarzyszy Wrocławskim Targom Dobrych Książek od pierwszej edycji imprezy. Celem Konkursu jest wskazanie i uhonorowanie najlepszych książek, które zostały wydane w Polsce w mijającym roku. Jury, w którym zasiadają przedstawiciele wielu środowisk (krytycy, naukowcy, artyści, ludzie zawodowo zajmujący się kulturą), przyznaje nagrody i wyróżnienia za wartości literackie, edukacyjne, a także wysoki poziom edytorski oraz typograficzno-artystyczny.Nagrodami w Konkursie są dyplomy oraz dzieła sztuki, które powstają w pracowniach wrocławskich artystów. Dotychczas statuetkę „Pióra Fredry” tworzyli dla nas m.in. prof. Zbigniew Horbowy, Eugeniusz Get-Stankiewicz, Stanisław Wysocki, Ewa Granowska, Krystyna Kortyka, Maria Kulesza, Lech Mrożek, Magdalena Wrońska, Ireneusz Kiziński, Paweł Jaszczuk. Od kilku lat statuetka pozostaje taka sama, a jej autorką jest Agnieszka Leśniak-Banasiak. Konkurs na Najlepszą Książkę Roku „Pióro Fredry” stał się prestiżowym wyróżnieniem i wpisał się na stałe w kalendarz nagród przyznawanych w całej Polsce.

 

Jury 2017:


Marcin CieńskiMarcin Cieński – urodził się w 1959 roku; profesor Uniwersytetu Wrocławskiego, obecnie pracuje w Instytucie Filologii Polskiej. 

Historyk literatury, komparatysta, zajmuje się literaturą XVIII wieku oraz współczesną. Opublikował m.in.: Formacja oświeceniowa w literaturze Polski i Niemiec, Pejzaże oświeconych. Sposoby przedstawiania krajobrazu w literaturze polskiej w latach 1770-1830; Fredro (seria „A to Polska właśnie...”), Humanizm polski i wspólnoty: naród – społeczeństwo – państwo – Europa (red. nauk.), Literatura polskiego oświecenia wobec tradycji i Europy. Studia, a także rozprawy w tomach zbiorowych i czasopismach. Dla serii Biblioteka Narodowa opracował Kubusia Fatalistę Denisa Diderota, współredagował kilka tomów zbiorowych, był redaktorem naukowym polskiego tłumaczenia Literatury Europy. Historii literatury europejskiej. Członek Rady Naukowej IBL PAN, Komitetu Nauk o Literaturze PAN oraz redakcji „Wieku Oświecenia”.

Paweł JarodzkiPaweł Jarodzki – urodzony 1 maja 1958 roku we Wrocławiu. Dyplom w 1984 roku na wrocławskiej PWSSP (dzisiejszej ASP). Prowadzi na tej samej uczelni, jako profesor nadzwyczajny, pracownie Multimediów dla studentów malarstwa. Jest też kuratorem we wrocławskim BWA. Współzałożyciel grupy Luxus, malarz, rysownik, autor tekstów krytycznych i kurator. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych i miał też kilkadziesiąt wystaw indywidualnych. Ostatnio opublikował książkę rysunkową „Kompletna historia wszechświata ze szczególnym uwzględnieniem Polski”.

 

Christos MandziosChristos Mandzios – jest Grekiem urodzonym we Wrocławiu. Studia artystyczne w PWSSP we Wrocławiu ukończył w lutym 1985 roku. Obecnie jest pracownikiem dydaktycznym Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Zajmuje się rzeźbą, rysunkiem i malarstwem, a także działaniami z pogranicza sztuk (innych dyscyplin artystycznych) i sztuki. Jego dorobek artystyczny to: zdarzenia i wystawy indywidualne, grupowe i zbiorowe w kraju i za granicą, realizacje w przestrzeniach publicznych, prace scenograficzne do spektakli teatralnych, działalność związana z konserwacją dzieł sztuki i obiektów zabytkowych. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych i publicznych w kraju i za granicą.

Marta Mizuro - urodzona w 1970 roku. Ukończyła polonistykę na Uniwersytecie Wrocławskim. Krytyczka literacka, dziennikarka, redaktorka i publicystka miesięcznika "Odra”. Od wielu lat współpracuje m.in.: z Międzynarodowym Festiwalem Opowiadania, Międzynarodowym Festiwalem Kryminału i Maszyną do Pisania, gdzie prowadzi warsztaty i kursy kreatywnego pisania.

 

 

 

Michał Nogaś - dziennikarz prasowy i radiowy, choć z wykształcenia politolog. Przez szesnaście lat pracował w radiowej „Trójce”, od listopada 2016 roku jest dziennikarzem „Gazety Wyborczej”. Dużo czyta i często rozmawia z pisarzami z kraju i zagranicy, jego rozmowy publikowane są w „Magazynie Świątecznym”, „Wysokich Obcasach”, „Wysokich Obcasach Extra” i „Dużym Formacie”. Prowadzi program „Nogaś na stronie” (na www.wyborcza.pl) oraz profil na Facebooku o tej samej nazwie.

 Fot. Mikołaj Rutkowski

Ta strona używa pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Kliknij i dowiedz się więcej.

Rozumiem