Laureaci konkursu DOBRE STRONY


Organizatorem Konkursu Dobre Strony jest Wrocławski Dom Literatury. Nagroda przyznawana jest corocznie za najlepszą książkę wydaną po raz pierwszy w języku polskim w czasie roku poprzedzającego jej przyznanie. Celem Konkursu jest promocja najbardziej wartościowych książek dla dzieci i młodzieży do lat 16.

Nagrodę otrzymuje Wydawca za książkę doskonałą pod względem literackim, plastycznym, merytorycznym i edytorskim. Książki do Konkursu zgłaszają Wydawcy

Nagrodą w Konkursie jest statuetka „Dobre Strony” wykonana przez wrocławska artystkę Ilonę Agatę Brożek oraz ufundowany przez Prezydenta Wrocławia czek na kwotę 20.000 PLN. Kwotę tę Laureat może przeznaczyć wyłącznie na wydanie kolejnej książki dla czytelników do lat 16. Książkę należy wydać w ciągu 12 miesięcy licząc od dnia ogłoszenia wyników Konkursu – tak, by jej promocja mogła odbyć się w czasie Targów Książki Dziecięcej i Młodzieżowej Dobre Strony przypadających w najbliższym po otrzymaniu Nagrody roku kalendarzowym. 


Laureaci Konkursu:


 • 2011
  W 2011 roku nagrodę w Konkursie Dobre Strony otrzymało Wydawnictwo W.A.B. za książkę Lotnik Eoina Colfera w przekładzie Rafała Lisowskiego.
 • 2012
  W 2012 roku nagrodę przyznano Wydawnictwu Media Rodzina za książkę Iwony Chmielewskiej Pamiętnik Blumki z ilustracjami autorki.
 • 2013
  W 2013 roku Jury postanowiło przyznać nagrodę Wydawnictwu Media Rodzina za książkę Małgorzaty Strzałkowskiej Pejzaż z gżegżółką, czyli językowy zawrót głowy z ilustracjami autorki.
 • 2014
  W 2014 roku nagrodę jury przyznało Wydawnictwu Miejskiemu Posnania za książkę Na wysokiej górze Krystyny Miłobędzkiej i Iwony Chmielewskiej.
 • 2015
  W 2015 roku nagrodę otrzymało Wydawnictwo Zakamarki z Poznania za książkę Wróg Davide Caliego i Serge’a Blocha.
 • 2016
  W 2016 roku nagrodę przyznano Wydawnictwu Wytwórnia za książkę Wiersze dla dzieci. Kern.
 • 2017
  W 2017 roku przyznano nagrody: w kategorii książka dla dzieci Wydawnictwu Tako z Torunia za serię Książki Jutra, w kategorii książka dla młodzieży Wydawnictwu Format z Wrocławia za Bruno Nadii Terranova z ilustracjami Ofry Armit
 • 2018
  W 2018 roku przyznano nagrody: w kategorii książka dla dzieci Wydawnictwu Nasza Księgarnia z Warszawy za Mały atlas ptaków Ewy i Pawła Pawlaków z ilustracjami autorów, w kategorii książka dla młodzieży Wydawnictwu TAKO
  z Torunia za Księgę pytań Pablo Nerudy z ilustracjami Isidro Ferrera, w przekładzie Filipa Łobodzińskiego.

Ta strona używa pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Kliknij i dowiedz się więcej.

Rozumiem