Konkurs na Najlepszą Książkę Roku „Pióro Fredry”


Pierwszy w kraju i jeden z największych ogólnopolski konkurs edytorski dla wydawców na Najlepszą Książkę Roku „Pióro Fredry” towarzyszy Wrocławskim Targom Dobrych Książek od samego początku. Celem Konkursu jest wskazanie i uhonorowanie najlepszych książek, które zostały wydane w Polsce w mijającym roku. Jury, w którym zasiadają przedstawiciele wielu środowisk (krytycy, naukowcy, artyści), przyznaje nagrody za wartości literackie, edukacyjne, a także wysoki poziom edytorski oraz typograficzno-artystyczny.

Nagrodami w Konkursie są statuetki „Pióra Fredry,” które powstają w pracowniach wrocławskich artystów. Dotychczas tworzyli je m.in. prof. Zbigniew Horbowy, Eugeniusz Get-Stankiewicz, Stanisław Wysocki, Ewa Granowska, Krystyna Kortyka, Maria Kulesza, Lech Mrożek, Magdalena Wrońska, Ireneusz Kiziński, Paweł Jaszczuk. Od kilku lat stauteka pozostaje taka sama, a jej autorką jest Agnieszka Leśniak-Banasiak.

Konkurs na Najlepszą Książkę Roku „Pióro Fredry” stał się prestiżowym branżowym wyróżnieniem i wpisał się na stałe w kalendarz ważnych nagród dla wydawnictw przyznawanych w całej Polsce.

 

Edycja 2018

Dokumenty:

Zgłoszenie udziału w konkursie PIÓRO FREDRY 2018 | Regulamin konkursu PIÓRO FREDRY 2018


Laureaci konkursu

 

Jury 2018:


Marcin CieńskiMarcin Cieński – urodził się w 1959 roku; profesor Uniwersytetu Wrocławskiego, obecnie pracuje w Instytucie Filologii Polskiej. 

Historyk literatury, komparatysta, zajmuje się literaturą XVIII wieku oraz współczesną. Opublikował m.in.: Formacja oświeceniowa w literaturze Polski i Niemiec, Pejzaże oświeconych. Sposoby przedstawiania krajobrazu w literaturze polskiej w latach 1770-1830; Fredro (seria „A to Polska właśnie...”), Humanizm polski i wspólnoty: naród – społeczeństwo – państwo – Europa (red. nauk.), Literatura polskiego oświecenia wobec tradycji i Europy. Studia, a także rozprawy w tomach zbiorowych i czasopismach. Dla serii Biblioteka Narodowa opracował Kubusia Fatalistę Denisa Diderota, współredagował kilka tomów zbiorowych, był redaktorem naukowym polskiego tłumaczenia Literatury Europy. Historii literatury europejskiej. Członek Rady Naukowej IBL PAN, Komitetu Nauk o Literaturze PAN oraz redakcji „Wieku Oświecenia”.

Paweł JarodzkiPaweł Jarodzki – urodzony 1 maja 1958 roku we Wrocławiu. Dyplom w 1984 roku na wrocławskiej PWSSP (dzisiejszej ASP). Prowadzi na tej samej uczelni, jako profesor nadzwyczajny, pracownie Multimediów dla studentów malarstwa. Jest też kuratorem we wrocławskim BWA. Współzałożyciel grupy Luxus, malarz, rysownik, autor tekstów krytycznych i kurator. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych i miał też kilkadziesiąt wystaw indywidualnych. Ostatnio opublikował książkę rysunkową „Kompletna historia wszechświata ze szczególnym uwzględnieniem Polski”.

 

Christos MandziosKarolina Maria Wiśniewska – zajmuje się projektowaniem książek, wydawnictw, a także identyfikacją wizualną. "Zawsze bardzo ważna była dla mnie społeczna odpowiedzialność realizowanych projektów, dlatego najczęściej wybieram współpracę z organizacjami pozarządowymi oraz kulturalnymi". Od stycznia 2016 pracuje we wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych jako asystent w pracowni książki. Od ponad 10 lat projektuje Magazyn Materiałów Literackich Cegła.

Marta Mizuro - urodzona w 1970 roku. Ukończyła polonistykę na Uniwersytecie Wrocławskim. Krytyczka literacka, dziennikarka, redaktorka i publicystka miesięcznika "Odra”. Od wielu lat współpracuje m.in.: z Międzynarodowym Festiwalem Opowiadania, Międzynarodowym Festiwalem Kryminału i Maszyną do Pisania, gdzie prowadzi warsztaty i kursy kreatywnego pisania.

 

 

 

Michał Nogaś - dziennikarz prasowy i radiowy, choć z wykształcenia politolog. Przez szesnaście lat pracował w radiowej „Trójce”, od listopada 2016 roku jest dziennikarzem „Gazety Wyborczej”. Dużo czyta i często rozmawia z pisarzami z kraju i zagranicy, jego rozmowy publikowane są w „Magazynie Świątecznym”, „Wysokich Obcasach”, „Wysokich Obcasach Extra” i „Dużym Formacie”. Prowadzi program „Nogaś na stronie” (na www.wyborcza.pl) oraz profil na Facebooku o tej samej nazwie.

 Fot. Mikołaj Rutkowski

Ta strona używa pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Kliknij i dowiedz się więcej.

Rozumiem