Konkurs na Najlepszą Książkę Roku „Pióro Fredry”

Jedyny w kraju ogólnopolski konkurs edytorski dla Wydawców na Najlepszą Książkę Roku „Pióro Fredry” towarzyszy Wrocławskim Targom Dobrych Książek od pierwszej edycji Celem Konkursu jest wskazanie i uhonorowanie najlepszych książek, które zostały wydane w Polsce w mijającym roku. Jury, w którym zasiadają przedstawiciele wielu środowisk (krytycy, naukowcy, artyści, ludzie zawodowo zajmujący się kulturą), przyznaje nagrody i wyróżnienia za wartości literackie, edukacyjne, a także wysoki poziom edytorski oraz typograficzno-artystyczny.

Nagrodami w Konkursie są dyplomy oraz dzieła sztuki, które powstają w pracowniach wrocławskich artystów. Dotychczas statuetkę „Pióra Fredry” tworzyli dla nas m.in. prof. Zbigniew Horbowy, Eugeniusz Get-Stankiewicz, Stanisław Wysocki, Ewa Granowska, Krystyna Kortyka, Maria Kulesza, Lech Mrożek, Magdalena Wrońska, Ireneusz Kiziński, Paweł Jaszczuk. Od kilku lat stauteka pozostaje taka sama, a jej autorką jest Agnieszka Leśniak-Banasiak. 

Konkurs na Najlepszą Książkę Roku „Pióro Fredry” stał się prestiżowym wyróżnieniem i wpisał się na stałe w kalendarz nagród przyznawanych w całej Polsce. 

 

Laureaci konkursu 

 


Zgłoszenie uczestnictwa w Targach i w konkursie PIÓRO FREDRY

 

Jury 2015:


Marcin CieńskiMarcin Cieński – urodził się w 1959 roku; profesor Uniwersytetu Wrocławskiego, obecnie pracuje w Instytucie Filologii Polskiej. 

Historyk literatury, komparatysta, zajmuje się literaturą XVIII wieku oraz współczesną. Opublikował m.in.: Formacja oświeceniowa w literaturze Polski i Niemiec, Pejzaże oświeconych. Sposoby przedstawiania krajobrazu w literaturze polskiej w latach 1770-1830; Fredro (seria „A to Polska właśnie...”), Humanizm polski i wspólnoty: naród – społeczeństwo – państwo – Europa (red. nauk.), Literatura polskiego oświecenia wobec tradycji i Europy. Studia, a także rozprawy w tomach zbiorowych i czasopismach. Dla serii Biblioteka Narodowa opracował Kubusia Fatalistę Denisa Diderota, współredagował kilka tomów zbiorowych, był redaktorem naukowym polskiego tłumaczenia Literatury Europy. Historii literatury europejskiej. Członek Rady Naukowej IBL PAN, Komitetu Nauk o Literaturze PAN oraz redakcji „Wieku Oświecenia”.

Paweł JarodzkiPaweł Jarodzki – urodzony 1 maja 1958 roku we Wrocławiu. Dyplom w 1984 roku na wrocławskiej PWSSP (dzisiejszej ASP). Prowadzi na tej samej uczelni, jako profesor nadzwyczajny, pracownie Multimediów dla studentów malarstwa. Jest też kuratorem we wrocławskim BWA. Współzałożyciel grupy Luxus, malarz, rysownik, autor tekstów krytycznych i kurator. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych i miał też kilkadziesiąt wystaw indywidualnych. Ostatnio opublikował książkę rysunkową „Kompletna historia wszechświata ze szczególnym uwzględnieniem Polski”.

 

 

Christos MandziosChristos Mandzios – jest Grekiem urodzonym we Wrocławiu. Studia artystyczne w PWSSP we Wrocławiu ukończył w lutym 1985 roku. Obecnie jest pracownikiem dydaktycznym Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Zajmuje się rzeźbą, rysunkiem i malarstwem, a także działaniami z pogranicza sztuk (innych dyscyplin artystycznych) i sztuki. Jego dorobek artystyczny to: zdarzenia i wystawy indywidualne, grupowe i zbiorowe w kraju i za granicą, realizacje w przestrzeniach publicznych, prace scenograficzne do spektakli teatralnych, działalność związana z konserwacją dzieł sztuki i obiektów zabytkowych. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych i publicznych w kraju i za granicą.

 

Barbara Marcinik - jest dziennikarką III Programu Polskiego Radia od ponad ćwierć wieku. Od połowy lat 90 prowadzi cotygodniową audycję pod autoironicznym tytułem „Magazyn Bardzo Kulturalny” (MBK). Dwugodzinnym dodatkiem do MBK jest dwutygodnik „Trójka Pod Księżycem” (TPK). Polonistka z wykształcenia  (Ukończyła Uniwersytet Warszawski) najlepiej czuje się na gruncie literatury polskiej. Inne dziedziny, którymi zajmuje się od początku, to: teatr współczesny, muzyka i sztuki wizualne. Sprawuje także opiekę redakcyjną nad „Sceną Teatralną Trójki” (obecnie premiery nadawane są raz w miesiącu) oraz od kilkunastu lat realizuje cykl „książka w wersji dźwiękowej” i tu spotykają się  jej zainteresowania: literaturą i teatrem. Za prezentację literatury w mediach elektronicznych otrzymała Laur PIK. Jest też laureatką Złotego Mikrofonu. W Trójce wypracowała swój własny styl, który określa: „pół żartem, pół serio”, angażując się bez reszty bowiem w to, co realizuje, dba zarazem o utrzymanie bezpiecznego dystansu nade wszystko do siebie.


Barbara Piegdoń-Adamczyk jest absolwentką kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego. Pod koniec lat osiemdziesiątych związana z prasą podziemną, a z „Gazetą Wyborczą" od 1989 roku. Początkowo była sekretarzem redakcji, a od 1993 pracowała jako redaktorka naczelna i dyrektor oddziału dziennika na Dolnym Śląsku. Od 2004 do 2015 była redaktor naczelną "Gazety Wyborczej" w Łodzi.
Swoją pracę dziennikarską zaczynała podczas wyborów w 1989 roku. Była redaktorem w związkowym tygodniku „Region" regionu Dolny Śląsk i  „Dzienniku Dolnośląskim", współpracowała z polską rozgłośnią radia BBC. Uczestniczyła w programie "The Role of Print Media in a Democratic Society". W 2007 roku została laureatką nagrody Ostrego Pióra za 2007 rok, odebrała też od prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.Jest autorką rodzinnej sagi „Wrocławski dzień jak co dzień", która doczekała się telewizyjnej ekranizacji oraz pomysłodawczynią maturalnych polonezów na rynkach polskich miast i inicjatyw na rzecz lokalnej społeczności we Wrocławiu i Łodzi. 
Od maja 2015 jest wydawczynią kwartalnika „Książki. Magazyn do czytania” oraz odpowiada za współpracę „Gazety Wyborczej” z Wydawnictwem Agory i innymi wydawnictwami.

Ta strona używa pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Kliknij i dowiedz się więcej.

Rozumiem