O targach

 

Wrocławskie Targi Dobrych Książek. Święto literatury z tradycjami.

Wrocławskie Targi Dobrych Książek zrodziły się w 1992 roku z ogólnopolskiej imprezy – Spotkań Wydawców Dobrej Książki – która odbywała się w kilku dużych miastach, m.in. w Gdańsku, Krakowie czy Warszawie. Początkowo organizacją Spotkań we Wrocławiu zajmowało się Wydawnictwo Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, następnie Wydawnictwo Dolnośląskie. Zmieniali się organizatorzy, ale i lokalizacje wydarzenia; najpierw był to budynek Opery Wrocławskiej, później Ratusz. Spotkania przetrwały jedynie w stolicy Dolnego Śląska, zmieniając nazwę najpierw na Wrocławskie Promocje Dobrych Książek, a w 2013 roku – na Wrocławskie Targi Dobrych Książek. Do 2015 roku organizatorem Targów była Miejska Biblioteka Publiczna, w roku 2016 pieczę nad tym wydarzeniem (jak również Targami Książki dla Dzieci i Młodzieży Dobre Strony) przejął Wrocławski Dom Literatury. W 2019 roku WTDK połączyły się z Targami Dobre Strony, tworząc jedno grudniowe wydarzenie, które funkcjonuje jako swoiste podsumowanie roku literackiego w Polsce. 

W ostatnich latach Targi gościły w różnych przestrzeniach: w Muzeum Architektury, w zabytkowych wnętrzach odrestaurowanego budynku dworca Wrocław Główny czy w Centrum Kongresowym. Od roku 2016 targi odbywają w Hali Stulecia. Rokrocznie bierze w nich udział ponad 150 wydawnictw, a odwiedza – około 60.000 osób. Targom towarzyszy bogaty program, w którym szczególne miejsce zajmują spotkania z autorkami i autorami, m.in. w ramach cyklu Salon Zdobywców, prezentującego laureatki i laureatów najważniejszych nagród literackich w Polsce w danym roku. Od 2017 roku WTDK towarzyszą Targi Wszystkiego Dobrego, czyli strefa mody, designu i rękodzieła. 

Niezwykle ważnym elementem Wrocławskich Targów Dobrych Książek jest przyznanie prestiżowej Nagrody Edytorskiej Pióro Fredry. Celem tego pierwszego w kraju konkursu edytorskiego dla wydawców jest wyłonienie i wyróżnienie najlepszych książek, które zostały wydane w Polsce w mijającym roku. Od 2019 roku podczas WTDK przyznawana jest także Nagroda Edytorska Dobre Strony dla najlepszej pod względem edytorskim książki dla dzieci. Zwycięskie wydawnictwa otrzymują po 20 tysięcy złotych – z przeznaczeniem na przygotowanie kolejnej publikacji. 

29. Wrocławskie Targi Dobrych Książek odbędą się w dniach 3–6 grudnia 2020 roku w Hali Stulecia (ul. Wystawowa 1). Podczas grudniowych targów zostaną przyznane dwie osobne nagrody edytorskie dla wydawców: Nagroda Edytorska Pióro Fredry 2020 (z wyłączeniem książek dla dzieci) oraz Nagroda Edytorska Dobre Strony 2020 (książka dla dzieci).


Ta strona używa pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Kliknij i dowiedz się więcej.

Rozumiem