Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus

Od 2018 roku Wrocławski Dom Literatury jest Biurem Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus, najważniejszego wyróżnienia dla książek prozatorskich autorstwa pisarzy z Europy Środkowej wydanych po polsku.
Nagroda Europy Środkowej Angelus stanowi bezpośrednie nawiązanie do wielowiekowych tradycji Wrocławia jako miasta spotkań i dialogu. Wrocław, ze względu na swoją historię i położenie, zawsze stanowił miejsce ścierania się najrozmaitszych narodowości, kultur i prądów umysłowych. Nagroda jest przyznawana corocznie, pisarzom pochodzącym z Europy Środkowej, którzy podejmują w swoich dziełach tematy najistotniejsze dla współczesności, zmuszają do refleksji, pogłębiają wiedzę o świecie innych kultur.

Nagrodę stanowi czek na kwotę 150 000 zł ufundowany przez Prezydenta Wrocławia oraz statuetka autorstwa Ewy Rossano. Od 2010 roku przyznawana jest także nagroda dla tłumacza w wysokości 20 000 zł – otrzymuje ją tłumacz zwycięskiej książki w przypadku, gdy laureatem jest autor zagraniczny, a w przypadku, gdy laureatem zostaje pisarz z Polski – wskazany przez jurorów tłumacz jednej z książek zakwalifikowanych do finału.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej Nagrody.

Ta strona używa pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Kliknij i dowiedz się więcej.

Rozumiem