ICORN


Icorn_Logotyp

ICORN (International Cities of Refuge Network), czyli Międzynarodowa Sieć Miast Schronienia Pisarzy, została oficjalnie powołana w 2006 roku i zrzeszała wówczas piętnaście miast. Obecnie na rzecz pisarzy zagrożonych oraz niemogących swobodnie tworzyć we własnej ojczyźnie działa łącznie sześćdziesiąt sześć miast z Europy, Stanów Zjednoczonych, Kanady i Ameryki Łacińskiej, a w planach jest rozszerzenie programu na obszar Południowej Afryki, Australii i Azji. Wrocław dołączył do ICORN-u w październiku 2015 i jest jednym z trzech polskich miast, które należą do Sieci (od 2011 roku członkiem jest Kraków, od 2017 roku – Gdańsk).


Celem programu jest dawanie schronienia i udzielanie pomocy oraz zapewnienie przestrzeni twórczej represjonowanym pisarzom – najczęściej ukrywającym się lub objętym zakazem druku w swoim kraju. Miasto członkowskie na rok lub dwa lata staje się domem dla wybranego twórcy. Udziela mu stypendium, umożliwia pracę twórczą, zapewnia mieszkanie, lekcje języka danego kraju oraz wszelką niezbędną pomoc. W ten symboliczny, a jednocześnie bardzo konkretny sposób miasto włącza się także w walkę o wolność słowa i zwiększanie świadomości zagrożeń dla wolności ekspresji twórczej we współczesnym świecie.


Jedną z najsłynniejszych stypendystek ICORN-u była do tej pory laureatka Literackiej Nagrody Nobla Swietłana Aleksijewicz, która tak mówi o roli Sieci: Miasta schronienia dają nam nie tylko azyl i środki do pracy, ale także są ocaleniem dla duszy. Pozwalają nam uratować wrażliwość na otaczający nas świat, na niuanse ludzkich zachowań.

Do tej pory schronienie w miastach Sieci otrzymało ponad stu siedemdziesięciu artystów. Są to w większości pisarze, dziennikarze, tłumacze i redaktorzy, ale także (od 2014 roku): muzycy i artyści wizualni.

Operatorem Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia Pisarzy we Wrocławiu jest Wrocławski Dom Literatury.


Informacje o obecnym wrocławskim stypendyście sieci ICORN dostępne są TU oraz na portalu Facebook


Informacje o sieci ICORN dostępne są na stronie oficjalnej: www.icorn.org

Kontakt:
Katarzyna Janusik (koordynatorka sieci ICORN we Wrocławiu)
e-mail: k.janusik@domliteratury.wroc.pl
tel. 71 364 69 71

Ta strona używa pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Kliknij i dowiedz się więcej.

Rozumiem