Olga Tokarczuk powołuje fundację. My pomagamy!

Wspieraniem kultury w Polsce i zagranicą, ale też działaniami proekologicznymi, antydyskryminacyjnymi i promocją społeczeństwa obywatelskiego zajmie się Fundacja Olgi Tokarczuk. Noblistka wspólnie z prezydentem Wrocławia Jackiem Sutrykiem oraz dyrektorem Wrocławskiego Domu Literatury Irkiem Grinem ogłosili szczegóły dotyczące działalności powstającej Fundacji.

Już na październikowej konferencji poinformowano, że we Wrocławiu zostanie powołana Fundacja Olgi Tokarczuk. W poniedziałek 2 grudnia ogłoszono więcej szczegółów. Do statutu powoływanej przez siebie fundacji Nobistka wpisze szeroki zakres działalności. Czego możemy się spodziewać? Oczywiście działalności kulturalnej i artystycznej,  ale także projektów ekologicznych, na rzecz równego traktowania oraz wsparcia rozwoju społeczeństwa obywatelskiego.  Fundacja ma wspierać także wszechstronny rozwój Dolnego Śląska, zajmować się współpracą transgraniczną oraz promocją polskiej kultury w świecie i światowej w Polsce.

- Prace nad jej powołaniem, ale już wiemy co chcemy robić - mówiła Olga Tokarczuk. - Chcę żeby fundacja zajmowała się rzeczami mi bliskimi, stąd ochrona środowiska naturalnego. Żyjemy w świecie, który tak szybko się zmienia

Do Rady Fundacji, oprócz Olgi Tokaczuk wejdą jeszcze dwie osoby: reżyserka Agnieszka Holland i dyrektor Wrocławskiego Domu Literatury Irek Grin. Pisarka przeznaczy na działanie fundacji 350 tys. zł z otrzymanej Nagrody Nobla. Strategicznym partnerem fundacji w imieniu miasta będzie Wrocławski Dom Literatury. Noblistka zasiada od ponad roku w Radzie Programowej WDL, zatem czynnie kształtuje strategiczną działalność tej instytucji. 

Zgodnie z deklaracją prezydenta Jacka Sutryka miasto użyczy także na siedzibę fundacji Willę Marii i Tymoteusza Karpowiczów znajdującą się przy ul. Krzyckiej 29. Stanie się ona miejscem rezydencji tłumaczy oraz literatów, a także miejscem otwartych spotkań autorskich, debat i konferencji. Zarówno sama willa jak i otaczający ją ogród będą przestrzenią otwartą dla wszystkich mieszkańców. Tym samym Wrocław stanie się pierwszym mecenasem fundacji Olgi Tokarczuk

- Użyczając willę spełniamy wolę Karpowicza, jednocześnie realizując strategię rozwoju miasta, którą ustaliliśmy w 2017 roku w raporcie „Kultura-Obecna!” – powiedział prezydent Wrocławia Jacek Sutryk -  Mamy duże szczęście, że wszystkie te elementy zeszły się razem.

Fundacja rozpocznie działalności już niebawem, nie czekając na remont obiektu. Jej partnerem po stronie miasta będzie Wrocławski Dom Literatury, z którym Fundacja będzie współpracować, m.in. w ramach projektów realizowanych za sprawą członkostwa Wrocławia w Sieci Miasta Literatury UNESCO.

- Cele Fundacji, Wrocławskiego Domu Literatury i naszej aplikacji do Miasta Literatury UNESCO są takie same – mówił dyrektor WDL Irek Grin.

Fundacja im. Olgi Tokarczuk planuje także projekt lokalny „W moim domu mieszkali…” skierowany zarówno do mieszkańców Krzyków jak i innych wrocławskich osiedli. Będzie miał on na celu aktywizować mieszkańców w poszukiwaniu i odtwarzaniu historii ludzi i miejsc, w których dzisiaj żyją. Fundacja zacznie te działania od zbadania i udokumentowania historii willi przy ulicy Krzyckiej 29. 

Władze Wrocławia zaprosiły mieszkańców na wspólne oglądanie ceremonii wręczenia nagród Nobla. 10 grudnia na wrocławskim rynku stanie telebim na którym zboczymy transmisje ze Sztokholmu, a także obejrzymy zapis mowy noblowskiej wrocławskiej pisarki. Będzie to także okazja by jeszcze raz zobaczyć jak mieszkańcy Wrocławia przywitali Noblistkę w Narodowym Forum Muzyki po jej powrocie miasta tuż po otrzymaniu informacji o nagrodzie. Wydarzenie rozpocznie się o 15:30 na wrocławskim Rynku. W czasie jego trwania będzie można zakupić książki Olgi Tokarczuk oraz otrzymać pamiątkową pieczątkę z tego dnia na posiadanych już egzemplarzach.

10 grudnia na trwałe zostanie wpisany jako wielkie święto literatury we Wrocławiu. Tego dnia we wrocławskich szkołach odczytywane będą fragmenty prozy wybitnych twórców.

Ta strona używa pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Kliknij i dowiedz się więcej.

Rozumiem