Poetycki tydzień we Wrocławiu

W pierwszym tygodniu grudnia zapraszamy do udziału w trzech spotkaniach poetyckich – wrocławskiej premierze najnowszego tomu Urszuli Kozioł pt. Znikopis, wieczorze z laureatami najważniejszych nagród poetyckich przyznanych w 2019 roku oraz spotkaniu wokół poezji i przekładu z udziałem Agnieszki Wolny-Hamkało i Tomasza Różyckiego.

3 grudnia o 18.00 w klubie Proza Wrocławskiego Domu Literatury odbędzie się wrocławska premiera najnowszej książki poetyckiej Urszuli Kozioł – wybitnej i wielokrotnie nagradzanej poetki, laureatki Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius, honorowej obywatelki Wrocławia. Znikopis, opublikowany przez Wydawnictwo Literackie, jest kontynuacją i dopełnieniem wydanych w 2016 roku Ucieczek. Poetka znów zadziwia mistrzostwem, łącząc w spójną całość wiersze o skrajnie różnorodnych formach – od urzekających, pozornie naiwnych „piosnek”, po zgliszcza rozdartych fraz, i bogatej tematyce – od podszytych felietonowym sarkazmem obserwacji społecznych, po rozdzierające wołanie skierowane w zaświaty. Rozmowę z Urszulą Kozioł poprowadzi Adam Poprawa, historyk literatury, krytyk literacki, członek jury Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Podczas spotkania będzie można kupić książki poetyki. Wstęp wolny.

 

Już po raz drugi Wrocławski Dom Literatury i Wrocławskie Targi Dobrych Książek zapraszają na wieńczące literacki rok spotkania z laureatkami i laureatami nagród literackich. W tym roku czekają nas spotkania i dyskusje wokół nagród przyznanych w 2019 roku. I właśnie w ramach Salonu zdobywców w czwartek 5 grudnia w klubie Proza o godz. 20.00 odbędzie się wyjątkowy wieczór poetycki, Salon zdobywców: Kaczanowski, Kopkiewicz, Lebda, Podgórnik. Na scenie zasiądą:
- Adam Kaczanowski, zdobywca Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius w kategorii Książka roku za książkę Cele(Wydawnictwo WBPiCAK w Poznaniu)
- Aldona Kopkiewicz, zdobywczyni Nagrody Kościelskich za książkę Szczodra (Wydawnictwo WBPiCAK w Poznaniu)
- Małgorzata Lebda, zdobywczyni Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii poezja za książkę Sny uckermärkerów(Wydawnictwo WBPiCAK w Poznaniu)
- Marta Podgórnik, zdobywczyni Nagrody im. Wisławy Szymborskiej za książkę Mordercze ballady (Biuro Literackie)
Rozmowę poprowadzi Michał Nogaś. Podczas spotkania będzie można zakupić książki poetyckie zaproszonych gości.

 

6 grudnia o 19.00 w OP ENHEIM (Plac Solny 4) organizatorzy 11. edycji Polsko-Niemieckich Warsztatów Translatorskich ViceVersa zapraszają na dwuczęściowy wieczór poświęcony sztuce przekładu Szkoda, że cię tu nie ma. O nieobecności i bliskości w poezji i przekładzie. W pierwszej części poetka, tłumaczka i aktorka – Agnieszka Wolny-Hamkało, Karolina Golimowska i Karolina Gorzkowska – zbudują podczas czytania wierszy pełną napięć sytuację. A widzowie sprawdzą, jak w nowych kontekstach zachowują się sensy w wierszu. Czy podczas głośnego czytania do odbiorców w ogóle przebija się „poezja”? Jaki jest zysk, a jaka strata w takiej grze?

W drugiej części wieczoru odbędzie się czytanie i rozmowa z Tomaszem Różyckim, Dagmarą Kraus i Bernhardem Hartmannem, którą poprowadzi Dorota Stroińska, pt. Utwór na dwa języki i trzy głosy czyli o przekładaniu nieprzekładalnego.

Spotkanie jest częścią 11. edycji Polsko-Niemieckich Warsztatów Translatorskich ViceVersa, realizowanych w ramach programu TOLEDO, we współpracy z OP ENHEIM i dzięki wsparciu finansowemu Goethe-Institut w Krakowie.

 

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

 

Ta strona używa pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Kliknij i dowiedz się więcej.

Rozumiem