Rozstrzygnięcie naboru na rezydencje literackie w Klasztorze w Broumovie

Miesięczne pobyty dla trójki polskich autorów w Klasztorze w Broumowie (Czechy) to już druga edycja programu rezydencyjnego organizowanego przez Wrocławski Dom Literatury we współpracy z Czeskim Centrum Literackim. Jesienią tego roku na rezydencje pojadą: Marta Dzido (pisarka i reżyserka), Kamila Janiak (poetka i wokalistka, w tym roku nominowana m.in. do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius czy Nagrody im. Wisławy Szymborskiej) oraz Konrad Góra (związany z Wrocławiem poeta, laureat m.in. Nagrody WARTO).

Literackie rezydencje w Broumowie mają na celu wspieranie ambitnych projektów literackich i pobudzenie wymiany artystycznej.Podczas trzech sesji, z których każda trwać będzie miesiąc, jeden autor z Czech i jeden autor z Polski będą przebywać w Domku Literackim zlokalizowanym w ogrodach Klasztoru Broumov. Ponadto uczestnicy programu rezydencyjnego otrzymają stypendium wynoszące 2900 zł brutto.

Wrocławski Dom Literatury wyłonił trójkę polskich autorów spośród 27 nadesłanych zgłoszeń. Rezydencje polsko-czeskie będą realizowane od września do listopada 2019. Pobyt w Klasztorze jest współfinansowany przez Centrum Kulturalne i Edukacyjne Klasztoru Broumov, które zapewnia rezydentom także wsparcie logistyczne.

W 2018 roku na pobytach rezydencyjnych przebywali: pisarka i poetka Joanna Lech, poeta i prozaik Tomasz Majeran oraz autor książek reporterskich Jędrzej Morawiecki.

Podczas każdego z miesięcznych pobytów czescy i polscy autorzy będą pracować nad własnymi projektami, a także włączą się twórczo w ogólną ideę projektu rezydencyjnego, która brzmi „Przed granicą, ponad granicą”.

Biogramy pisarzy rezydentów:

Marta Dzido – pisarka, dokumentalistka. Autorka powieści Ślad po mamie (2003), Małż (2005), Frajda (2018) powieści hipertekstowej Matrioszka (2013), książki reporterskiej Kobiety Solidarności (2016) oraz tekstów drukowanych w antologiach "Wolałbym nie" (2007), "Walka jest kobietą" (2013). Absolwentka PWSFTviT w Łodzi. Autorka zdjęć do filmu dokumentalnego "Podziemne państwo kobiet" (2009). Jako reżyserka i scenarzystka zrealizowała wspólnie z Piotrem Śliwowskim dokumenty: "Paktofonika- hip-hopowa podróż do przeszłości" (2009), "Downtown - Miasto Downów" (2010) (nagrodzony m.in Hollywood Eagle Documentary Award) "Solidarność według kobiet" (2014) - (nagrodzony m.in Beyond Borders - Krzysztof Kieślowski Award i specjalna nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej) oraz "Siłaczki" (2018) . W roku 2019 otrzymała Nagrodę Literacką Unii Europejskiej za powieść Frajda.

Kamila Janiak – poetka, autorka czterech książek: frajerom śmierć i inne historie (2007), kto zabił bambi (2009), zwęglona jantar (2016) oraz wiersze przeciwko ludzkości(2018). Za ostatni tom nominowana do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej i Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Pisze teksty i śpiewa w zespołach: DAS MOON, We Hate Roses, Krůk, Delira & Kompany, Tak Zwani Mordercy.

Konrad Góra – poeta, autor pięciu książek: Requiem dla Saddama Husajna i inne wiersze dla ubogich duchem (2008), Pokój widzeń (2011), Siła niższa (full hasiok) (2012), Nie (2016) i Kalendarz majów(2019). Laureat nagrody WARTO, nominowany m.in. do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius i Orfeusza. Sam siebie przedstawia następująco: „detaliczny zbieracz drewna, autor chyba pięciu rzeczy z wierszami prosto z terenu. Urodził się zły, ale się stara.”. Mieszka we Wrocławiu.   

Ta strona używa pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Kliknij i dowiedz się więcej.

Rozumiem