Trzy czwarte. Rozmowy o literaturze: Tochman i Grin

W piątek 22 lutego, wyjątkowo nie w czwartek, odbędzie się kolejne spotkanie w ramach cyklu Trzy czwarte. Rozmowy o literaturze. Bohaterem spotkania będzie Wojciech Tochman, który opowie o swojej najnowszej książce „Pianie kogutów, płacz psów”
Z końcem lutego nakładem Wydawnictwa Literackiego ukaże się nowa książka Wojciecha Tochmana – „Pianie kogutów, płacz psów”, reporterska, a zarazem literacka opowieść o Kambodży, jednym z najbiedniejszych krajów Azji, naznaczonym niezwykle bolesną przeszłością. Na blisko tydzień przed premierą zapraszamy do klubu Proza we Wrocławiu, gdzie nie tylko będziecie mogli posłuchać Tochmana opowiadającego o pracy nad książką, ale też przedpremierowo kupić „Pianie kogutów, płacz psów”! 

Spotkanie odbędzie się w ramach autorskiego cyklu Irka Grina, „Trzy czwarte. Rozmowy o literaturze”, wyjątkowo nie w czwartek, a w piątek. 

Książki Wojciecha Tochmana podczas spotkania zapewni krainaksiazek.pl

Czas: piątek 22 lutego, godz. 19.00
Miejsce: Klub PROZA (Przejście Garncarskie 2, II piętro)

Wstęp wolny

O autorze:
Wojciech Tochman – urodził się w 1969 r. w Krakowie. Jeszcze jako licealista debiutował w tygodniku „Na Przełaj” (1987) reportażem o szkolnej szatni. Do pracy w dziale reportażu „Gazety Wyborczej” zaprosiła go Hanna Krall (1990). Wraz z Lidią Ostałowską, Beatą Pawlak, Mariuszem Szczygłem, Jackiem Hugo-Baderem i kilkoma innymi znakomitymi autorami – pod kierunkiem Małgorzaty Szejnert, która przejęła od Krall reportaż w „Gazecie” – tworzył jedną z najbardziej wyrazistych grup reporterskich w historii polskiej prasy. W tym czasie, na zaproszenie Ryszarda Kapuścińskiego, uczestniczył w międzynarodowych warsztatach Mistrza, zorganizowanych przez Open Society Institute (1997-1998). Podczas pracy w „Gazecie Wyborczej” wydał dwie książki: „Schodów się nie pali” (2000) i „Jakbyś kamień jadła” (2002). Po formalnym odejściu z „Gazety” (2004) opublikował kolejno następujące pozycje: „Córeńka” (2005), „Wściekły pies” (2007), „Bóg zapłać” (2010), „Dzisiaj narysujemy śmierć” (2010), „Eli, Eli” (2013), (wspólnie z Katarzyną Boni) „Kontener” (2014) oraz (wspólnie z Mariuszem Szczygłem) „Krall” (2015). Dwukrotny finalista Nagroda Literacka Nike, finalista prestiżowej francuskiej Prix RFI „Témoin du Monde” oraz Angelus Literacka Nagroda Europy Środkowej. Laureat Premio Kapuściński przyznawanej w Rzymie. Jego utwory zdobyły uznanie za granicą i doczekały się przekładów na kilkanaście języków, m.in. angielski, francuski, włoski, hiszpański, niderlandzki, rosyjski, słowacki i czeski.

O książce:
Świat po ludobójstwie. Kambodża po Pol Pocie. Przez lata dręczyli i mordowali, swoi swoich, Khmerzy Khmerów. Ci, którym udało się przeżyć, zostali bez domów, bez bliskich, z traumą, chorobą, obłędem… Bywa, że ich niewola trwa od dziesięcioleci. Samotność, ciemność i pustka. Udaje się dotrzeć tylko do nielicznych i rozpocząć leczenie. Dokoła widać bogactwo, które karmi się biedą i strachem. Nieopodal stoją świątynie Angkoru, odwiedzane przez miliony turystów z całego świata…
Wojciech Tochman, z chłodną precyzją i ujmującą wrażliwością, opowiada o ludziach, których odwaga została na zawsze złamana. O bólu, którego nie dało się ukoić. O lęku, który nie odszedł i wciąż sprzyja przemocy. O nieufności, która zabija wspólnotę. Także o bezradności wobec uczuć i wobec choroby.
W książce Tochmana dzisiejsza Kambodża to lustro, w którym odbija się cały świat.

O prowadzącym:
Irek Grin – wydawca, menadżer kultury, pisarz. Pomysłodawca i szef festiwali literackich, m.in. Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław czy Bruno Schulz. Festiwal we Wrocławiu. Od maja 2013 do końca 2016 roku kurator Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 odpowiedzialny za literaturę. Koordynator obchodów Światowej Stolicy Książki UNESCO – Wrocław 2016. Od 2018 roku dyrektor Wrocławskiego Domu Literatury

Ta strona używa pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Kliknij i dowiedz się więcej.

Rozumiem