Trzy czwarte. Rozmowy o literaturze: historyczny atlas chasydyzmu

Do czerwcowej rozmowy w ramach cyklu "Trzy czwarte" Irek Grin zaprosił prof. Marcina Wodzińskiego, wybitnego historyka i badacza historii społecznej Żydów, by porozmawiać o jego najnowszej publikacji, "Historycznym atlasie chasydyzmu, który w tym roku ukaże się nakładem Princeton University Press.
Przyjdźcie w czwartek 21 czerwca do Prozy, by dowiedzieć się co czyni "Historyczny atlas chasydyzmu" tak wyjątkowym, jak Polakowi udało się publikować w jednym z najbardziej prestiżowych wydawnictw naukowych na świecie czy wreszcie jak kształtował się jeden z najciekawszych ruchów społeczno-religijnych w dziejach ludzkości.

Na uczestników spotkania czekają bony rabatowe, które umożliwią zakup książki w promocyjnej cenie w sklepie Amazon: https://www.amazon.com/Historical-Atlas-Hasidism-Marcin-Wodzi%C5%84ski/dp/0691174016/ref=asap_bc?ie=UTF8

Trailer książki: https://vimeo.com/269041320

Czas: czwartek 21 czerwca, godz. 19:00
Miejsce: Klub PROZA (Przejście Garncarskie 2)

Partnerem cyklu jest TAURON Polska Energia.


O autorze:
Marcin Wodziński - profesor historii i literatury żydowskiej, kierownik Katedry Judaistyki Uniwersytetu Wrocławskiego. Obszar jego zainteresowań naukowych to historia społeczna Żydów w XIX wieku, dzieje Żydów na Śląsku oraz żydowska kultura materialna. Jest autorem licznych publikacji, m.in. książek: "Hebrajskie inskrypcje na Śląsku XIII–XVIII w." (1996); "Bibliography on the History of Silesian Jewry II" (2004); "Haskalah and Hasidism in the Kingdom of Poland" (2005); "Władze Królestwa Polskiego wobec chasydyzmu" (2008); "Hasidism and Politics" (2013) "Hasidism: A New History" (2017) oraz "Historical Atlas of Hasidism" (2018). Redaktor serii akademickiej Makor/Źródła wydawnictwa Austeria, serii Bibliotheca Judaica Wydawnictwa Uniwersytetu Wrocławskiego, redaktor naczelny półrocznika "Studia Judaica".

O książce:
"Historyczny atlas chasydyzmu" to pierwsza kartograficzna interpretacja jednego z najważniejszych ruchów religijnych nowoczesnej Europy oraz współczesnego Izraela i Ameryki Północnej.
W dziewięciu rozdziałach atlas omawia powstanie i ekspansję chasydyzmu, jego formy instytucjonalne (dynastie, dwory, domy modlitwy), emigracje, kryzys dwóch wojen światowych i Holokaustu, odrodzenie po 1945 roku, aż po współczesny rozkwit. 74 wielkoformatowe mapy, 98 ilustracji, wykresy i tabele prezentują w atrakcyjnej wizualnie, łatwej do przyswojenia formie historię chasydyzmu, w tym jego wymiar przestrzenny, fizyczny i wizualny, dotychczas zupełnie nieznany. Co więcej, atlas ukazuje znaczące zależności między aspektem przestrzennym a duchowością ruchu: chasydyzm jest warunkowany geograficznie nie tylko w swej organizacji społecznej czy politycznej, ale także w życiu duchowym, typie przywództwa religijnego czy artykulacji kulturowej.
Atlas poszerza zrozumienie chasydyzmu na trzy ważne sposoby. Po pierwsze, proponuje perspektywę egalitarną, zainteresowaną nie tylko przywódcami, ale również tysiącami ich wyznawców mieszkającymi daleko od religijnych centrów. Po drugie, atlas przedstawia chasydyzm w jego historycznej całości od początków w XVIII wieku do dziś. Po trzecie, odpowiadając na wyzwania humanistyki cyfrowej, wykorzystuje zróżnicowany zbiór jakościowych, ale przede wszystkim ilościowych danych o zróżnicowanym pochodzeniu, w tym obszernych baz danych historycznych i współczesnych metod pracy kartograficznej.

O książce powiedzieli:

Olga Tokarczuk: "Niesamowita praca! Jestem zdumiona, jak użycie przestrzennej formy narracji – map – dopowiada inną, nową, rewolucyjną czasem perspektywę. Ta praca jest właśnie taka – rewolucyjna".

Profesor Moshe Idel, najbardziej dziś znany badacz żydowskich ruchów mistycznych: "Książka Wodzińskiego pokazuje, że zdjęcie jest warte tysiąc słów, a mapa miliony. Jest to najbogatsza i najbardziej aktualna ilustrowana historia całego procesu powstawania, wzrostu, cierpienia, zdziesiątkowania w Holokauście, a następnie zaskakującej odnowy chasydyzmu we współczesnym świecie. Lektura obowiązkowa dla zrozumienia tego najważniejszego aspektu judaizmu".

Profesor Zvi Gitelman, wybitny amerykański socjolog: "Pionierska, fascynująca i urzekająca praca”.

Ta strona używa pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Kliknij i dowiedz się więcej.

Rozumiem