„Opowiadać każdy może…” – znamy wyniki

W 2017 roku podczas Wrocławskich Targów Dobrych Książek po raz drugi odbyło się rozstrzygnięcie konkursu literackiego „Opowiadać każdy może…”. Z blisko 200 nadesłanych prac wybrano jedną, która otrzymała I nagrodę. Jury, składające się z pracowników Wrocławskiego Domu Literatury oraz Wydawnictwa Warstwy, zdecydowało także o przyznaniu trzech wyróżnień.

W konkursie zwyciężyło opowiadanie pt. Kronika i czyny Haliny czyli kobiety zasłużonej, acz zapomnianej autorstwa Karoliny Kantor z IV LO im. Jana Pawła II w Tarnowie. Ponadto wyróżnienia otrzymali: Maciej Henryk Modzelewski (Liceum Ogólnokształcące im. AK w Białobrzegach), Mikołaj Męczywór (Technikum Leśne im. Prof. Jana Miklaszewskiego w Starościnie) i Agnieszka Klimas (II LO im. C. K. Norwida w Jeleniej Górze). Podczas tegorocznej edycji Targów swoją premierę miała publikacja stanowiąca zbiór opowiadań nagrodzonych w roku 2016. Opowiadania tegorocznych laureatów ukażą się drukiem podczas 27. edycji WTDK. Ponadto wszystkie osoby nagrodzone otrzymają nagrody rzeczowe w postaci czytników e-booków oraz książek. 

Konkurs „Opowiadać każdy może…” organizowany był po raz drugi. Zainteresowanie nim było jeszcze większe niż w roku poprzednim, o czym świadczy znacznie wyższa liczba prac, jakie napłynęły. Wziąć w nim udział mogli uczniowie szkół średnich z całego kraju. I choć wśród nadesłanych prac przeważały te o tematyce obyczajowej, nie zabrakło też opowiadań czysto gatunkowych. Silnie reprezentowana była fantastyka naukowa i kryminał, pojawiły się również opowiadania historyczne. Tegoroczne teksty – o czym zapewniają jurorzy – reprezentowały zaskakująco równy poziom:
- Wyłonienie czterech prac, które trafią do publikacji przysporzyło nam nie lada kłopotu – twierdzi Katarzyna Janusik z WDL, i dodaje: – W ubiegłym roku selekcja była znacznie prostsza, mieliśmy wątpliwości może co do kilku opowiadań. Teraz pula tekstów, które odrzuciliśmy dopiero na ostatnim etapie oceniania, była kilkukrotnie większa.    

Ta strona używa pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Kliknij i dowiedz się więcej.

Rozumiem