Bardzo literackie wystawy na Targach Dobrych Książek we Wrocławiu

26. WTDK to nie tylko okazja, by kupić fantastyczne książki w atrakcyjnych cenach, ale i bogaty program towarzyszący. Oprócz spotkań z pisarzami, warsztatów dla dzieci i wykładów, w tym roku przygotowaliśmy wyjątkowo bogaty program wystaw.

W godzinach otwarcia Targów, w kuluarach Hali Stulecia będzie można obejrzeć aż sześć wystaw na różne sposoby powiązanych z literaturą. Pierwsza z nich, Bookmacherzy. Odsłona II, to wystawa książek i ilustracji studentów Katedry Projektowania Graficznego Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Prezentuje książki–marzenia, które zrodziły się w głowach młodych twórców, a powstały najczęściej w zaledwie kilku egzemplarzach. Zestaw ilustracji uzupełniają filmy dokumentujące nowe realizacje. Na wystawie projekty bezkompromisowych komiksiarzy spotykają się z lirycznymi ilustracjami do literackiej klasyki i tekstów autorskich. Kuratorami wystawy są: Joanna Skrzypiec, Karolina Wiśniewska, Magdalena Wosik i Tomasz Broda. Wernisaż zaplanowany jest na czwartek, 30 listopada, godz. 12:30.

 

Dwie kolejne wystawy prezentują życie i twórczość pisarzy. James Joyce. Mistrz literackiej intrygi to okazja, by prześledzić życiorys autora Ulissesa, rodzinne dzieje, podróże, wpływy innych pisarzy na jego dorobek. Wystawa prezentuje miejsca i miasta, w których przebywał i gdzie powstawały jego kolejne dzieła. Wydarzenie organizowane jest we współpracy z Ambasadą Irlandii w Polsce. Natomiast Dialog o losie i duszy. Stanisław Vincenz (1888–1971) prezentuje biografię autora cyklu Na wysokiej połoninie, prozaika i eseisty uznawanego za najmądrzejszego polskiego pisarza XX wieku. Organizatorem projektu jest Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego.

 

O tym, jak wielkim źródłem inspiracji dla grafika jest twórczość Jeremiego Przybory, można przekonać się, oglądając wystawę Ilustracja jest dobra na wszystko. Magda Wosik rysuje do tekstów Jeremiego Przybory. W prezentowanym zestawie prac znajdują się ilustracje do konkretnych wierszy – tekstów piosenek, są tu także obrazy, w których autorka próbuje uchwycić ducha poezji Starszego Pana, a nawet nawiązać z nim artystyczny dialog. Ilustracje są pracami konkursowymi, wszystkie były pokazywane w latach 2010–2017 na wystawach towarzyszących Stacji Kutno – Ogólnopolskiemu Festiwalowi Jeremiego Przybory.

 

Inspiracją dla Natalii Talarek-Oswald, autorki obrazów prezentowanych na wystawie Ludzie z ulicy Ptasiej była wizyta w byłej dzielnicy żydowskiej w Częstochowie. To miejsce z historią, jaką mają wszystkie dzielnice żydowskie w Polsce, nosiło nazwę rodem z baśni, nieistniejącej republiki marzeń. Na wystawę składa się kilkanaście obrazów przedstawiających mieszkańców ptasiej republiki – wprowadzili się na chwilę do obrazów, przysiedli na gałęziach i krzesłach jako ptaki i ludzie o podwójnej tożsamości, balansujący pomiędzy prawem ciążenia a odwiecznym prawem do marzeń.

 

Ostatnia z zaplanowanych wystaw prezentowana będzie na płycie głównej Hali Stulecia. Robinson Crusoe oczami Ajubela to wystawa ilustracji z książki Ajubela Robinson Crusoe, jednej z najbardziej oryginalnych adaptacji dzieła Daniela Defoe. Dzieje rozbitka, który walczy o przetrwanie na bezludnej wyspie, zostały tu przedstawione wyłącznie obrazem. Książka, nominowana do Nagrody Dobre Strony 2017, została opublikowana przez Wydawnictwo Tako.

 

Pełny program 26. Wrocławskich Targów Dobrych Książek dostępny jest TU

 


Ta strona używa pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Kliknij i dowiedz się więcej.

Rozumiem