Literatura pod napięciem: Orliński o Lemie

Już w ten wtorek zapraszamy na najbardziej fantastyczną odsłonę cyklu Literatura pod napięciem.  Wojciech Orliński spotka się ze Stanisławem Beresiem, by porozmawiać o biografii Stanisława Lema.

Orliński, na co dzień publicysta „Gazety Wyborczej” i prowadzący audycje na antenie radia Tok FM, pojawi się w klubie Proza we wtorek 28 listopada o 19:00, by przybliżyć czytelnikom kulisy pracy nad swoją najnowsza książką pt. Lem. Życie nie z tej ziemi (Wydawnictwo Czarne). Orliński jako pierwszy podjął się próby napisania całościowej biografii najpoczytniejszego i najczęściej przekładanego na języki obce rodzimego pisarza fantastyki. Rozmowę poprowadzi inny lemolog, Stanisław Bereś, autor licznych prac traktujących o Lemie, w tym  wywiadu-rzeki Tako rzecze… Lem, który ukazał się na początku lat 80. ubiegłego wieku.  

Podczas spotkania będzie można kupić książkę Lem. Życie nie z tej ziemiw promocyjnej cenie 40 zł. Zadba o to krainaksiazek.pl.

 

Czas: czwartek 28 listopada, godz. 19:00

Miejsce: Klub PROZA (Przejście Garncarskie 2)

Prowadzenie: Stanisław Bereś

Wstęp wolny

 

Partnerem Literatury pod napięciem jest TAURON Polska Energia.


O autorze:

Wojciech Orliński (ur. 1969) – absolwent Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego, od 1997 roku związany z „Gazetą Wyborczą”. Stypendysta Instytutu Wiedzy o Człowieku w Wiedniu (2005). Od 2014 roku wykładowca na wydziale dziennikarstwa i nowych mediów Collegium Civitas, wcześniej w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. Autor wielu książek, w tym powieści science fiction Polska nie istnieje. Debiutował leksykonem lemologicznym Co to są sepulki – wszystko o Lemie. Prowadzi bloga „Ekskursje w dyskursie” (wo.blox.pl) i audycję „Piąteczek w radiu” TOK FM .

 

O książce:

Lem. Życie nie z tej ziemi to pierwsza w Polsce biografia autora Cyberiady. Korzystając z niepublikowanych dotąd źródeł, Orliński wyjaśnia duże i małe, poważne i zabawne tajemnice z życia pisarza. Jak Lem przeżył Holokaust? Czy kiedykolwiek uwierzył w komunizm? Dlaczego w 1945 roku porzucił intratną karierę spawacza? Jak się nauczył czytać po angielsku? Co sobie kupił za honorarium z Obłoku Magellana? O co chodziło w Solaris i dlaczego Andrzej Wajda w końcu jednak nie nakręcił ekranizacji? Jak korespondencyjna przyjaźń z Philipem K. Dickiem przerodziła się w nienawiść, w wyniku której Dick wysłał słynny donos na Lema do FBI? Co łączyło Lema z Karolem Wojtyłą? Czym się różniły pierwotne wersje Fiaska, Głosu Pana i Kataru od tego, co Lem ostatecznie wysłał wydawcy? Na czym polegała współpraca Lema z opozycją demokratyczną? Jaką tajemnicę skrywa szopa na zapleczu domu pisarza? Gdzie i kiedy Lem spróbował narkotyków i jakie miał przy tym doznania? Ile waży jamnik rubensowski? Jak w PRL wyglądał zakup samochodu, domu, „New York Timesa”, wejściówki na Kasprowy Wierch, stacyjki do fiata czy marcepanowego batonika? I co to właściwie jest sztamajza?

Ta strona używa pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Kliknij i dowiedz się więcej.

Rozumiem