Pióro Fredry 2017. Znamy nominacje!

Pióro Fredry to jedna z najważniejszych w Polsce nagród dla wydawców i jeden z pierwszych w kraju konkursów edytorskich. Przyznawany we Wrocławiu prestiżowy tytuł Książki Roku, który zdobywa laureat Pióra Fredry, już na stałe wpisał się na listę najważniejszych branżowych wyróżnień. Znajduje również uznanie wśród czytelników, którzy z zaciekawieniem sięgają po książki nominowane i nagrodzone w konkursie. Laureata poznamy już za dwa tygodnie podczas 26. Wrocławskich Targów Dobrych Książek w Hali Stulecia.

14 listopada odbyły się obrady jury tegorocznej edycji Konkursu na Najlepszą Książkę Roku „Pióro Fredry”. Konkurs cieszył się jeszcze większym powodzeniem niż rok temu: zgłoszono do niego aż 153 tytuły z 48 wydawnictw. Jury w składzie: przewodniczący – prof. Marcin Cieński (Uniwersytet Wrocławski), prof. Paweł Jarodzki (ASP Wrocław), prof. Christos Mandzios (ASP Wrocław), Marta Mizuro (krytyczka literacka, publicystka miesięcznika „Odra”) i Michał Nogaś („Gazeta Wyborcza”) wyróżniło nominacjami do nagrody następujących wydawców:

  • Wydawnictwo Karakter za książkę Piotra Rypsona Czerwony Monter. Mieczysław Berman: grafik, który zaprojektował polski komunizm

  • Wydawnictwo Marginesy za książkę Simony Kossak O ziołach i zwierzętach

  • Wydawnictwo Międzynarodowe Centrum Kultury Kraków za książkę Miljenko Jergovicia Muszkat, cytryna i kurkuma. Spojrzenie z Zagrzebia, w wyborze i przekładzie Magdaleny Petryńskiej

  • Wydawnictwo Literackie za książkę Marcina Świetlickiego i Rafała Księżyka Nieprzysiadalność. Autobiografia

  • Wydawnictwo Ezop za książkę Małgorzaty Frąckiewicz Superbohaterki. Świat i wielkie odkrycia
 
Na jedną z tych książek czeka prestiżowy tytuł Książki Roku i główna statuetka Pióra Fredry. Pozostałe tytuły otrzymają pamiątkowe statuetki Pióra Fredry oraz zestawy ekskluzywnych piór ufundowane przez firmę Nova Pióra Polskie. Autorką statuetek jest Agnieszka Leśniak-Banasiak. Zwycięzcę poznamy już za nieco ponad dwa tygodnie, 30 listopada o godz. 18.30, podczas uroczystej gali w ramach 26. Wrocławskich Targów Dobrych Książek (wstęp na galę z zaproszeniami).
 
Konkurs edytorski na Najlepszą Książkę Roku „Pióro Fredry” towarzyszy Wrocławskim Targom Dobrych Książek od początku istnienia imprezy. Jego celem jest wyłonienie i nagrodzenie najlepszych książek wydanych w Polsce w danym roku. Ocenie jury podlegają wartości merytoryczne, literackie, edukacyjno-poznawcze, a także wysoki poziom edytorski oraz typograficzno-artystyczny. W 2016 roku tytuł Książki Roku otrzymało Wydawnictwo Karakter za książkę Miasto Archipelag Filipa Springera.
 
Zapraszamy do zapoznania się z pełnym programem wydarzeń targowych!
 
Sponsorem tegorocznej edycji konkursu „Pióro Fredry – Książka Roku” jest Fundacja KGHM.

Ta strona używa pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Kliknij i dowiedz się więcej.

Rozumiem