Relacja z Wrocławskiej Witryny Wydawców

17 października 2017r. w Klubie Proza miało miejsce drugie już spotkanie w ramach cyklu „Wrocławska Witryna Wydawców”, który promuje i przybliża ofertę wrocławskich wydawnictw. Goszczeni przez Wrocławski Dom Literatury wydawcy zaprezentowali nowości książkowe i zapowiedzieli tytuły, które ukażą się na rynku w sezonie jesiennym.

W imieniu Wydawnictwa Książkowe Klimaty Tomasz Zaród opowiedział o książce czeskiej pisarki Anny Bolavy W ciemności – pozycji uhonorowanej w Czechach nagrodą Magnesia Litera. Publikacja łączy szarość życia w dusznym postkomunistycznym miasteczku z zielenią magicznego świata roślin reprezentujących tajemnicze siły przyrody. Tłumaczenia dokonała Agata Wróbel – laureatka czeskiego konkursu tłumaczeniowego im. Susan Roth. Premiera książki miała miejsce 5 października.

Dorota Hartwich z Wydawnictwa Format zapowiedziała dwie publikacje znajdujące się obecnie w druku. Pierwsza w nich, Zgubiona dusza, to oczekiwana międzypokoleniowa książka przedstawiająca historię opowiedzianą słowami i obrazem przez dwie wielkie, nagradzane autorki: Olgę Tokarczuk – pisarkę i Joannę Concejo – ilustratorkę. Jest to opowieść o pośpiechu i tęsknocie za możliwością doceniania teraźniejszości. Premiera książki odbędzie się na Targach Książki w Krakowie, a we Wrocławiu będzie można spotkać się z Olgą Tokarczuk na Wrocławskich Targach Dobrych Książek. Druga pozycja Wydawnictwa Format to Korkociąg, autorstwa nominowanego do wielu nagród Huberta Klimko-Dobrzenieckiego. Ilustracje do książki wykonała Anna Szejdewik, pseudonim Coxie – twórczyni street artu i tatuatorka. Wartka opowieść Dobrzanieckiego o dwojgu młodych paryżan kierowana jest do młodzieży i oswaja ją z tematami zakłamania, samotności czy upływu czasu.

Patryk Młynek z Wydawnictwa Dolnośląskiego zaprezentował książkę napisaną pod pseudonimem Grek, Byłem gangsterem. Prawdziwa historia, która „rozprawia się z mitem, że w świecie gangsterskim istnieje jakakolwiek moralność”. Prawdziwa historia gangstera, który w latach 90. zaczynał jako bramkarz na dyskotece, by z czasem stać się szefem gangu została częściowo napisana jeszcze podczas jego pobytu w więzieniu. Premiera odbędzie się 25 października.

Wydawnictwo Bukowy Las zaplanowało na 22 listopada premierę dwóch książek: Żółwie aż do końca Johna Greena i autobiografii Bukartyk. Fatalny przykład dla młodzieży. Pierwsza pozycja, autorstwa twórcy Gwiazd naszych wina, premierę światową miała 10 października i już pretenduje do prześcignięcia swojej poprzedniczki na liście bestsellerów New York Timesa. Jest obrazem cierpienia nastoletniej dziewczyny z zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi, pozwala na wejście w psychikę osoby chorej i spojrzenie na świat z jej perspektywy. Druga pozycja – autobiografia Piotra Bukartyka – to barwna prezentacja życia znanego muzyka, który przez prawie 40 lat napisał ponad 500 piosenek, nagrał 8 płyt, a na Przystanku Woodstock co roku wykonuje napisany przez siebie festiwalowy hymn.

Julia Różewicz z wydawnictwa Afera na spotkaniu pojawiła się z wydaną w lipcu tego roku powieścią autobiograficzną Terezy Bouckovej, córki znanego czeskiego pisarza Pavela Kohouta. Rok koguta to obejmujący okres roku opis rozpadu rodziny, która zdecydowała się na adopcję dwóch romskich chłopców. Powieść wywołała wiele kontrowersji i burzliwą debatę międzynarodową. Została przetłumaczona na wiele języków, autorką polskiego przekładu jest Olga Czernikow.

Prowadzący spotkanie Jan Choroszy w imieniu Wydawnictwa Warstwy opowiedział o nowym zbiorze esejów Dawida Szkoły Ciemno, coraz ciemniej, składającym się z dwóch części. „Ciemno” to teksty sprowadzające egzystencjalne pytania z wyżyn filozoficznych dywagacji do codziennego życia każdego człowieka. W „Coraz ciemniej” autor, inspirując się klasykami gatunku postkolonialnego, rozważa tematy zbrodni człowieka przeciw człowiekowi. Forma esejów nadaje tekstom charakter listów pisanych do wszystkich czytelników. Drugą książką prezentowaną przez Warstwy był tomik minimum Urszuli Zajączkowskiej, za który otrzymała Nagrodę Fundacji im. Kościelskich. 6 listopada planowana jest natomiast premiera publikacji Mój Lwów, która inicjować będzie serię Wrocław – Lwów przybliżającą historię specyficznej relacji tych dwóch miast i jego mieszkańców, a także obrazującą zetknięcie się kultur i ich syntezę. Seria ta traktowana jest jako zaproszenie do dyskusji, otwarcie dialogu, ma też dotykać wielu aspektów sprawy przesiedleńców wrocławskich.

Wszystkie zaprezentowane książki znajdą się na półce Wrocławskiej Witryny Wydawców w Klubie Proza, a następnie zostaną przekazane do zakładu karnego w ramach akcji „Książka za kraty”. Książki dla dzieci i młodzieży trafią do wrocławskich domów dziecka.

Ta strona używa pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Kliknij i dowiedz się więcej.

Rozumiem