Literatura pod napięciem: Wagiel

Zapraszamy na wyjątkowe muzyczno-literackie wydarzenie w ramach cyklu „Literatura pod napięciem" i Bruno Schulz. Festiwal 2017. 13 października o godz. 18:00 rozpocznie się spotkanie z Wojciechem Waglewskim, bohaterem biograficznego wywiadu rzeki „Wagiel. Jeszcze wszystko będzie możliwe", które poprowadzi Wojciech Bonowicz, współautor książki.

Natomiast po spotkaniu odbędzie się koncert Wojciecha Waglewskiego (gitara) w duecie z Bartkiem Łęczyckim (harmonijka ustna).

Wstęp na spotkanie i koncert jest bezpłatny, jednak z uwagi na ograniczoną ilość miejsc obowiązują wejściówki. Partnerem Literatury pod napięciem jest TAURON Polska Energia.

Czas: 13:00 października, godz. 18.00
Miejsce: Klub PROZA, Przejście Garncarskie 2 (II piętro)
Prowadzenie: Wojciech Bonowicz

Wojciech Waglewski - polski muzyk urodzony w 1953 r. w Nowym Sączu. Studiował socjologię na Uniwersytecie Warszawskim. Waglewski debiutował w latach 60. w zespole Fatum, potem związał się z grupą Zbigniewa Hołdysa Rh- oraz z Zen. W latach 70. grał z zespołem Nirwana, Bemibem, pracował także z takimi muzykami, jak Michał Urbaniak, Urszula Sipińska, Ewa Bem, Zbigniew Wodecki. W 1979 r. znalazł się w składzie grupy Osjan, która inspirowała się filozofią wschodnią.
Na początku lat 80. ścieżki Waglewskiego ponownie zetknęły się ze Zbigniewem Hołdysem, który zaprosił go do sesji „I Ching”. Muzyk spróbował swoich sił także jako kompozytor i wokalista. Niedługo potem powstała grupa Morawski Waglewski Nowicki i Hołdys, której nazwę media skracały, używając inicjałów Waglewskiego. Około 1985 r. narodziło się więc Voo Voo. Muzyk oprócz działalności w swoim zespole, ciągle realizuje też projekty we współpracy z innymi autorami, jak np. Kazikiem, Raz Dwa Trzy, Homo Twist, Renatą Przemyk, Edytą Bartosiewicz. W 1991 r. Wojciech Waglewski wydał solowy album „Gra-Żonie”, dedykowany swojej małżonce, Grażynie. Para ma dwóch synów, również muzyków, z którymi Waglewski nagrał dwa albumy.

Wojciech Bonowicz - poeta, publicysta. Jest stałym felietonistą „Tygodnika Powszechnego", współpracuje też z miesięcznikiem „Znak" i pismem mówionym „Gadający Pies". Wydał pięć tomów wierszy: Wybór większości (1995; nowe, rozszerzone wydanie pt. Wybór większości i Wiersze z okolic, 2007), Hurtownia ran (2000), Wiersze ludowe (2001), Pełne morze (2006), Polskie znaki (2010), oraz książkę dla dzieci Bajki Misia Fisia (2012). Autor książek biograficznych o ks. Józefie Tischnerze (Tischner, 2001; Kapelusz na wodzie, 2010), redaktor jego pism, opiekun merytoryczny Dni Tischnerowskich w Krakowie. Autor lub współautor wywiadów-rzek z o. Leonem Knabitem (Schody do nieba, 1998; Od początku do końca, 2002; O radości, 2004), Janiną Ochojską (Niebo to inni, 2000), Tomaszem Węcławskim (Pascha Jezusa, 2006) i ks. Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim (Moje życie nielegalne, 2008). Laureat Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii poezji (2007), dwukrotnie (2002 i 2007) nominowany do Nagrody Nike. Wystąpił gościnnie na płytach zespołu Lesers Bend Lesers Bend i Ep. Opracował wybory wierszy Marcina Świetlickiego (Nieoczywiste, 2007) i Władysława Sebyły (Dialog w ciemności, 2012). Mieszka w Krakowie.

Ta strona używa pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Kliknij i dowiedz się więcej.

Rozumiem