„Wstęgi Möbiusa”. Promocja książki poetyckiej Pawła Krzaczkowskiego

Wydawnictwo „Rita Baum” zaprasza w czwartek 5 października o godz. 20:00 do klubu PROZA, gdzie odbędzie się premiera debiutanckiej książki poetyckiej Wstęgi Möbiusa Pawła Krzaczkowskiego.

Wstęgi Möbiusa to książka-poemat, książka poetycko-graficzna, w której metafora obrazu mocno spina się z metaforą wiersza. Nad stroną graficzną autor pracował wraz z grafikiem Eugenią Wasylczenko.

 

Wstęgi Möbiusa to także książka z założenia metapoetycka, zarazem zapis życia uprzedmiotowionego i jego krytyka.

 

Debiut Pawła Krzaczkowskiego jest wyjątkową pozycją poetycką także z tego względu, że powstawał ponad dekadę i jest świadectwem empatycznego podejścia do tego, co bliżej i dalej, tego, co jest, i czego już nie ma. Jak pisze autor:

 

i tak już zostanie

 

ręka zgięta w łokciu

podtrzymuje czaszkę

 

gdzieś tam

gdziekolwiek

wszystko jedno gdzie

[…]

 

żuchwa jeszcze pracuje

miarowo podnosi i opuszcza świat

t  tt   t

 

*

rzeczy cicho

ani słowa rzeczy

kiedy otwieram

 

księżyc cicho

ani słowa księżyc

kiedy zamykam

[fragment]

 

Podczas spotkania zostaną zaprezentowane aranżacje muzyczne tekstów z książki, ponieważ Paweł Krzaczkowski zajmuje się również zawodowo komponowaniem i wykonywaniem muzyki elektronicznej.O autorze:

Paweł Krzaczkowski (ur. 1981) – librecista, eseista, poeta, kurator. Redaktor kilku publikacji architektonicznych, m.in. specjalnego architektonicznego numeru pisma „Recykling Idei” pt.Cena architektury oraz antologii sytuacjonistycznych tekstów o architekturze i mieście Przewodnik dla dryfujących (wraz z Mateuszem Kwaterko, Bęc Zmiana 2015). Jako kurator organizuje m.in. koncerty z muzyką nową i eksperymentalną – ostatnio cykl koncertów 4 for Beckett (TR Warszawa, 2014-15), Un-well Tuned Architecture of Dystopia (Teatr Studio, 2016), Suma 4.30. Koncert dla Leszka Knaflewskiego (CSW Zamek Ujazdowski, 2017). Jako librecista współpracował m.in. ze Sławomirem Kupczakiem (Raport), Dominikiem Karskim (Osoby te od wieczności dzieli tylko półtorej minuty), Sławomirem Wojciechowskim (Aaron S, Pokój 404). Jako muzyk występuje w duecie z Kacprem Ziemianinem (Klangwerk 936). Prowadzi również solową aktywność koncertową pod pseudonimem Zajwert. Brał udział m.in. w takich festiwalach jak Warszawska Jesień, Musica Polonica Nova, Sacrum Profanum, AudioArt, Supernoise (Aarhus). Współpracował z szeregiem artystów, m.in. Normanem Leto, Robertem Curgenvenem, Lorenzo Bruscim. Był asystentem w Pracowni Sztuki w Przestrzeni Publicznej i Muzyki Eksperymentalnej w Akademii Sztuki w Szczecinie. Przez szereg lat redaktor działu kultury pisma „Recykling Idei”.

 

Wstęp na spotkanie jest wolny.

Ta strona używa pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Kliknij i dowiedz się więcej.

Rozumiem